S hackery musí bojovat

Útok na benešovskou nemocnici nebyl výjimka! Co ministerstvo na to?

Jan Socha
Jan Socha, Michaela Trochová
Aktualizováno 16.1. 2020 13:18
Téma:

Ministerstvo zdravotnictví bude letos prověřovat všechny nemocnice v České republice, zda jsou připraveny proti kybernetickým hrozbám. Ministr Adam Vojtěch tím chce předejít podobnému útoku hackerů, jakému nedávno čelila benešovská nemocnice.

Hackerský útok na benešovskou nemocnici loni ukázal, že tuzemské nemocnice nejsou na podobné hrozby dobře připraveny. Hackeři vyřadili z provozu lékařské přístroje, a tím provoz benešovského špitálu ochromili na 3 týdny.

 

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se proto rozhodl letos provést plošné prověrky zdravotnických zařízení v celé republice a ověřit, jestli jsou schopny čelit podobnému útoku. Ty jsou totiž prý na denním pořádku. A často je třeba náhodou spustí sami zaměstnanci, například kliknutím na email.

 

 

Incident v benešovské nemocnici potvrdil, že postupný a stále intenzivnější průnik informačních technologií do oblasti zdravotnictví staví poskytovatele zdravotních služeb do role velice atraktivního cíle kyberútoku a že Česká republika nezůstane stranou tohoto globálního trendu. Ochota a schopnost včasného sdílení zkušeností, ponaučení se z možných chyb a potvrzení si správné praxe je proto důležitým předpokladem pro posílení obranyschopnosti vůči kybernetickým hrozbám, a to nejen v sektoru zdravotnictví.

 

 

Podle zákona o kybernetické bezpečnosti nemocnice musejí splňovat veškerá kritéria, aby útoku zabránila a ochránila cenná data pacientů. Ovšem zákon už nepamatuje na menší zařízení, například okresní nemocnice. Ty podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost nejsou natolik významné, a proto pro ně v případě útoku neplatí ohlašovací povinnost. To potvrzuje fakt, že o útoku na benešovskou nemocnici se národní odborníci na kybernetiku dozvěděli až z médií.

TN.cz