Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smutná zpráva

Útok na centrum migrantů v Libyi. Desítky mrtvých a zraněných

Útok v Libyi
Zdroj: Profimedia

Minimálně 40 lidí nepřežilo nálet na detenční centrum migrantů v Libyi. Dalších 80 lidí bylo zraněno. Mezi mrtvými jsou především uprchlíci z Afriky.

Vláda z náletu obvinila Libyjskou národní armádu, kterou vede maršál Chalífa Haftar. Podle zdravotníků zemřelo minimálně 40 osob, počet ale může stoupnout. V zasaženém hangáru bylo v době náletu asi 120 migrantů. "Lidé byli všude," popsal BBC doktor Khalid Bin Attia. "Kemp byl zničen, lidé plakali. Budou z toho mít velké trauma. Bylo to příšerné," dodal.

 

Libye se zmítá v chaosu od pádu dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Chalífa Haftar bojuje proti mezinárodně uznávané libyjské vládě národní jednoty, kterou vede Fájiz Sarrádž. Hafar má pod kontrolou rozsáhlé části na východě a jihu země a začátkem dubna nařídil ofenzívu na hlavní město Tripolis.

 

 

Mezinárodně uznávaná vláda útok na centrum pro migranty odsoudila. Nová eskalace konfliktu vyvolala obavy, že mírový proces v Libyi, podporovaný OSN, by mohl zcela selhat. Podle Světové zdravotnické organizace od vypuknutí bojů o Tripolis přišlo o život více než 750 lidí a dalších asi 4400 jich bylo zraněno.

mik TN.cz