POSTUP

Útoků hadů v Česku přibývá! RADY odborníků, co dělat při uštknutí

Zmije obecná - Ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
Aktualizováno 16:02
22.7. 2021 15:58
Téma:

V Česku přibývá případů uštknutí hadem. Odborníci jich od začátku roku evidují už 29, tedy o třetinu více než loni. Lidé však mnohdy neví, jak se po útoku zachovat a správně postupovat.

V poslední době jsou útoky hadů v Česku čím dál častější. Plzeňští záchranáři zasahovali v předchozím týdnu hned u dvou uštknutí. Na Modravsku kously zmije malého chlapce i ženu.


Podle odborníků je však zmije plachá a na člověka jen tak sama od sebe nezaútočí. "Museli bychom ji mačkat, nebo na ni šlápnout. Lidí se bojí,“ řekl TN.cz herpetolog Petr Balej. Narazit na tohoto plaza můžeme především na okrajích lesů a luk, v zarostlých zahradách nebo remízcích.

 

 

Jak na uštknutí


Řada lidí však po uštknutí propadá panice a neví, jak postupovat. "Místo nezaškrcujeme a ideálně hned vydezinfikujeme. Pokud je to možné, tak je vhodné začít kousnutí chladit,“ vysvětlila TN.cz mluvčí plzeňských záchranářů Mária Svobodová.

 

Anketa

Víte, co dělat při uštknutí hadem?

Hlasovalo 1288 lidí.


Po uštknutí by navíc lidé měli být v klidu, nehýbat se a především nestresovat. "V opačném případě se dotyčnému zvedne tlak a podobně. Jed se bude šířit rychleji,“ doplnil Balej a zdůraznil, že není dobré se snažit jed vysát.

 

Ohrožené skupiny a prevence

 

Odborníci navíc doporučují přivolat lékařskou pomoc nejen poté, kdy se u pokousaných objeví první komplikace. Nejohroženější jsou především malé děti, alergici a senioři. Příznaky uštknutí se mohou objevit okamžitě nebo do 12 hodin. Typická je bolest v místě rány, otok a zduření uzlin.

 


České toxikologické středisko eviduje od začátku roku 29 případů uštknutí, což je o třetinu více než v loňském roce. Uštknutí mohou lidé zabránit vhodným oblečením. Experti doporučují mít například do lesa dlouhé kalhoty a na nohách pevnou obuv.

 

V Česku se za poslední roky zvýšil počet odchycených hadů. Více se dozvíte v následující reportáži:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz