Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Teroristické útoky

Útoky na Srí Lance mají už 310 obětí. Policisté zadrželi čtyřicet lidí

Teroristické útoky na Srí Lance
Zdroj: ČTK

Počet obětí nedělních teroristických útoků na Srí Lance vzrostl na 310. V úterý o tom informovala místní policie, která během pátrání po možných pachatelích zadržela již 40 lidí. Mezi nimi je i syrský občan, který je ve vazbě.

Úřady připisují masakr, kvůli němuž byl v zemi vyhlášen výjimečný stav, místní islamistické skupině s kontakty v zahraničí.

 

Vládní a vojenské zdroje dnes agentuře Reuters sdělily, že úřady zadržely i syrského občana. Je ve vazbě, aby mohl být vyslechnut v souvislosti s nedělními atentáty na kostely a hotely. "Byl zatčen byl po výsleších místních podezřelých," uvedl jeden zdroj.

 

Mezi zadrženými je podle policejního mluvčího například řidič dodávky, kterou údajně používali atentátníci nebo majitel domu, v němž někteří z nich bydleli. Většinu zatčených tvoří místní lidé, ačkoli policie pátrá po možném zapojení cizinců.

 

 

Vyšetřování dosud vedlo k závěru, že za smrt 310 lidí a zranění dalších 500 nese vinu sedm sebevražedných atentátníků, kteří útočili především v hotelích a křesťanských kostelích metropole Kolomba.

 

Díky výjimečnému stavu, který platí v zemi od úterní půlnoci (pondělních 20:30 SELČ) může policie a armáda zatýkat a vyslýchat podezřelé a nečekat na soudní povolení.

 

 

K atentátům, označovaným za nejhorší teroristický útok v dějinách Srí Lanky, se zatím nikdo nepřihlásil. Úřady ale obviňují místní islamistickou skupinu identifikovanou jako národní Tauhíd džamáate, označovanou zkratkou NTJ. Srílanský prezident, pod něhož spadají bezpečnostní složky, čelí kritice, že o hrozbě útoků věděly a nedokázaly jim zabránit.

 

Obyvatelé ostrova v úterý drželi tři minuty ticha za oběti atentátů, mezi nimiž byly i více než tři desítky cizinců.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin:

tn.cz / ČTK