Svátky pod psa

Útulky plní nechtěné "dárky". Po Silvestru k nim přibudou další

Vondřichová
Kristýna Vondřichová
Aktualizováno 20:34
26.12. 2019 17:15
Téma:

Každý rok přijmou útulky po celé republice několik tisíc psů. Největší nápor ale bývá po vánočních svátcích, kdy se lidé začnou zbavovat nechtěných dárků v podobě zvířat. Štěňátko pod stromečkem je možná rozkošné, ale vyžaduje péči. To si ale někteří neuvědomují a psa nebo kočky se pak rychle zbaví. Situace se často opakuje na Silvestra, kdy ale zvířata mizí z domovů dobrovolně. Mnohdy totiž utíkají před hlukem způsobeným petardami.

Do útulku se dostalo i zhruba dvouměsíční kotě, které někdo po Vánocích údajně vyhodil z auta. Zřejmě ho dostal pod stromeček jako dárek a rozhodl se ho rychle zbavit. Každoročně takto po Vánocích končí v útulcích stovky psů a koček. A nejde jenom o štěňata nebo koťata.

 

Přesně na Štědrý den se útulky plní i starými a nemocnými psy, které nikdo nehledá. Důvod lze snadno odhadnout – pořízení zdravého a mladšího zvířete. Často se stává, že jakmile majitel zjistí, že mu je pes na obtíž, snaží se ho zbavit i dost nelidským způsobem. Přiváže ho například někde v lese ke stromu, což zvíře dokonce nemusí přežít.

Další nápor čekají útulky po Silvestru. Končí v nich vystresovaní psi, kteří utekli kvůli petardám, protože majitelé zvíře dostatečně nezabezpečili. Nejvíce novoroční ohňostroje stresují kromě psů i kočky, ptáky a koně. Většině hlodavců, exotických plazů, rybičkám a hmyzu jsou naopak dělobuchy zcela ukradené.

 

Nejlepší způsob, jak psa na petardy připravit, je vzít ho přes den na dlouhou procházku. Jednak se zvíře před večerem unaví a jednak si alespoň částečně přivykne na hluk. Někteří nadšenci totiž petardy odpalují i přes den. Doma pak pomůže klidnější místo, například koupelna, kde je možné zvíře nechat. Vhodné je i tlumené světlo a nějaký ten pamlsek nebo hračka.

Navečer rozhodně není dobré nechávat zvíře samotné. Prosté pohlazení a mluvení na vašeho mazlíčka pomůže ho uklidnit. Pokud k tomu navíc pustíte televizi nebo rádio, snadněji jeho pozornost zaměříte na příjemnější vjemy. Pokud i tak váš mazlíček udělá "loužičku" nebo bude ze stresu štěkat a výt, nekárejte ho. Vynadání nebo výprask by zvíře jen víc vystresovalo.

 

Pro všechny případy se ujistěte, že čip vašeho psa je aktivní a na obojek zvířeti připevněte známku s údaji o tom, koho má případný nálezce kontaktovat a vaším telefonním číslem. Pokud plánujete na Silvestra odjet a zvíře nechat doma, je potřeba mu připravit bezpečné zázemí a odstranit pokud možno vše, o co by se mohl v případě paniky zranit. Pokud vašeho mazlíčka petardy stresují více, neuškodí mu zařídit na silvestrovskou noc hlídání.

V krajním případě je možné sáhnout i po lécích, které psa utlumí, případně rovnou uspí. Pokud se rozhodnete své zvířátko nechat Silvestr zaspat, rozhodně neexperimentujte se "zaručenými tipy" a pro radu, co můžete svému psovi či kočce podat, zajděte za veterinářem. Zkoušení Rohypnolu a jiných tlumících prostředků vhodných pro lidi rozhodně není na místě.

 

Jen tak se vyhnete případným zdravotním komplikacím vašeho mazlíčka a nepříjemným překvapením. O spícího parťáka se nezapomínejte starat a sledovat, jak na léky reaguje. Nikdy uspané zvíře nenechávejte samotné.

 

Z bylinných sedativ se dle názoru chovatelů nejlépe osvědčil kozlík lékařský, meduňka, heřmánek, chmel nebo třezalka. Obzvlášť důležité je pamatovat na Silvestra na zvířata, která mají potíže se srdcem.
 

TN.cz