Zpátky do škol

"Už nejsem zvyklá se učit." Maturanti se vracejí do lavic, děsí je zmeškaný čas

David Pik
David Pik
25.11. 2020 20:10
Téma:

Téměř 300 tisíc studentů ve středu znovu zamířilo do škol. Po žácích prvních a druhých tříd, kteří se do lavic vrátili už minulý týden, se to týká části studentů učilišť, odborných a vysokých škol. A vrací se také zhruba 91 tisíc maturantů. Právě pro ně znamenala distanční výuka největší problémy.

Před sedmou ranní – po měsíci a půl - míří maturantka jihlavské obchodní akademie Adéla Horáková do školy – na hodinu účetnictví. "Nejsem zvyklá tak brzy vstávat a nejsem zvyklá už se ani učit," povzdychne si studentka posledního ročníku. Její maminka Jaroslava má ale jasno - řežim ve škole je lepší než doma.

 

Maturita je teď pro všechny o to větším strašákem. "Bojím se toho víc, protože si myslím, že jsme zameškali docela dost času," trápí maturantku Adélu. "Jsme se doma skoro nic nenaučili," přikyvuje studentka Julie Rychecká. Jiří Kratochvíl naopak tvrdí, že se doma snažil a doufá, že to teď bude znát.

 

"Ne všichni se k tomu stavěli tak, jak měli, takže to teď musíme dohnat," má jasno kantorka z jihlavské obchodní akademie Dana Bouchnerová.

 

 

Ještě horší to ale mají maturanti například uměleckých škol. "Máme obory, které se v zásadě nedají dělat doma - kreslený film, loutkový film, zvukařina," vypočítává Milan Dušák, ředitel Umělecké školy grafické Jihlava.

 

Při výuce, ale čeká všechny maturanty ve školách zpřísněný režim. Učit se musí v rouškách. Speciální režim funguje i ve třídách - víc se tam větrá a je tam jen polovina studentů. Ve školách platí i mnohem přísnější hygienická opatření - víc se tak uklízí i dezinfikuje.

 

Do škol se nově kromě maturantů vrátila, a to hlavně kvůli praktické výuce, i část studentů odborných škol, učilišť a vysokoškoláků.

pez TN.cz