sezona je tu

Konečně rostou, jásají houbaři: MAPA, kde nasbíráte plné košíky!

Kde rostou houby
Zdroj: TN.cz
Téma:

Houby konečně rostou. Najít se dají například v západních Čechách a na pomezí Čech a Moravy. Sbírají se hřiby, pýchavky i žampiony.

Anketa

Chodíte na houby?

Hlasovalo 10356 lidí.
I když většinou v této době vrcholí houbařská sezona, letos teprve začíná. Jako první se objevují takzvané podeštní houby, mezi které patří špičky, penízovky a žampiony. Naleznout se dají na trávnících ve městě nebo v lese.

 

U žampionů je důležité dát si velký pozor na záměnu s jedovatou pečárkou zápašnou. Oproti žampionu je cítit karbonem nebo nevoní vůbec. Otrava touto houbou sice není tolik nebezpečná, ale způsobuje žaludeční a střevní potíže. “Při procházce se psem, jsem našla několik žampionů. Byla jsem překvapená. Myslela jsem, že už houby letos neporostou,“ přiznala Tereza Endrštová z Hořovic, která se velice ráda věnuje houbaření.

 

 

Houby nejvíce rostou na okraji lesů, kde je větší vlhkost, v příkopech nebo v okolí lesních potůčků. “Za dvě hodiny jsem nasbíral plný koš hub. Začínají růst hřiby. Pomatuji se ale větší houbařskou sezonu. Doufám, že ta ještě přijde,“ poznamenal Jaroslav Brož z Plzeňska, který vešekrý svůj volný čas tráví v lese. Mezi další populární houby patří babky nebo bedly. I ty se už objevují.

 

 

Nejzdravější houby ale v mechu nebo jehličí rozhodně nehledejte. Najdete je na rumištích nebo v trávě. Jedná se o pýchavky. Pýchavka obecná obsahuje látky, které působí jako prevence proti rakovině. Nikdy nejsou červivé a mají velmi příjemné houbové aroma. Dokonce jsou velice výživnou složkou pro lidi, co drží přísnou dietu, jsou totiž lehce stravitelné. První pýchavky se už objevují na pomezí Čech a Moravy.

 

Předpověď počasí houbařům vyloženě přeje. Těšit se můžeme na podzimní úrodu. Houby budou dohánět to, co kvůli velkým vedrům zameškaly. Letošní úroda je podobná jako v roce 2013, kdy bylo v lesích také velké sucho a houby začaly růst až koncem října a rostly až do prvních mrazíků.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
iva TN.cz