první houby

Už rostou první kozáky a hřiby, tvrdí expertka. Radí, kde je najít

Houba
Zdroj: facebook, Tomas Tatra Kindl
Krásný kozák nalezený v okresu Plzeň-sever
Téma:

Přestože je teprve polovina května, v lesích už můžeme najít první (nejen) hřibovité houby. Kozáky, kováře, a dokonce i bedly už se na některých místech objevují. S přicházejícím oteplením se podle expertky můžeme těšit na pořádnou úrodu.

Zatím se objevují sice ojediněle, už ale rostou. "Kdo bude mít štěstí, může potkat první hřibovité houby - kozáky a kováře. Jsou to teda ojedinělé nálezy. Objevily se už i první bedly," uvedla pro TN.cz mykoložka Tereza Tejklová.

 

Jedlé jarní houby mohou houbaři sbírat už od začátku května. Aktuálně jsou na vrcholu sezóny například závojenky podtrnky nebo čirůvky májovky, které rostou po celé republice. Momentální počasí jim navíc přichází opravdu vhod - podtrnky jsou díky dešti zdravé a bez červů.

 

V příštích dnech meteorologové předpovídají deštivé počasí a výrazné oteplení, takže by se houbám mohlo i nadále dařit a objeví se v hojnějším množství. "Pokud se skutečně oteplí a bude stále tu a tam pršet, pak by houby měly mít ideální podmínky," tvrdí Tejklová.

 

Pokud nechcete čekat několik týdnů a chcete si domů přinést svůj první letošní hřib, měli byste se porozhlédnout na okrajích lesů, kde si libují dubové hřiby. "Kováře zase rostou na okrajích cest," říká Tejklová.

 

Našli jste letos už hřiby, kozáky nebo jiné houby? Pošlete nám fotky na e-mail, anebo do zpráv na našem facebooku.

 

Ve větším množství se pak začnou hřibovité houby objevovat v červnu. "A potom sezóna je samozřejmě srpen, září, říjen," dodává mykoložka. "Určitě záleží na srážkách. Kdyby bylo sucho, tak ty nálezy nejsou tak časté. Navíc ty houby budou červivé. Teď, jak je vlhko, docela prší, tak jsou houby zdravé. Nejsou červivé," vysvětluje Tejklová.

 

 

Bedly se ve větším množství objeví až později v červnu. A kdy se dočkáme dalších oblíbených hub? "Lišky, ty začínají spíš  o prázdninách. A holubinky - některé druhy mohou začít růst klidně už koncem května. Ale boom je až v pozdním létě," tvrdí Tejklová.

 

Loňská sezóna byla hodně slabá. Byla sice místa, kde houby rostly velice slušně, například Vysočina nebo Šumava, úroda ale byla rozhodně slabší než v předchozích letech.

 

"Meteorologové předpovídají, že by letos mělo být opět suché léto. A pokud bude sucho, tak nebudou ani houby. Ale zatím ten vývoj není vůbec špatný. Nejsem ale schopná předpovědět, jak bude za měsíc. Klidně můžou přijít třicítky a bude to s houbami špatné," dodala Tejklová.

Související témata:
sei TN.cz