nová opatření

Koronavirus proti lásce! Evropské země zakazují líbání na tvář

Líbání na tvář
Zdroj: Getty Images
ilustrační foto
Téma:

V boji proti šířící se infekci koronaviru je třeba zavádět stále nová hygienická opatření. Ta mohou být různá: pečlivé mytí rukou, důkladná dezinfekce veřejných prostředků, nařízené karantény, měření teploty na letištích a další. Naše společenské konvence ale někdy vyžadují i zdánlivě "neškodné" úkony, kterým bychom se v současnosti měli raději vyhnout. Je jím například podání ruky nebo pověstné líbání na tvář.

Strach z šíření koronaviru nás ale nutí od našich návyků upouštět. I takový polibek nebo podání ruky se může stát nebezpečným. Jde tyto zvyklosti nějak nahradit, abychom se vyhnuli riziku přenosu viru?

 

 

 

Potřesení rukou je vlastní téměř celému světu. Například v některých oblastech Číny si už lidé ruce nepodávají. Našli takové řešení, aby omezili předání nákazy. Dotyk dlaní vyměnili za „okopávání“ kotníků.

 

 

A kdo by neznal výměnu polibků na tvář. Zvyk typický pro frankofonní oblast se rozšířil za hranice a dnes je k vidění po celém světě, včetně Česka.

 

 

Nyní je ale potřeba jednat a předejít potencionální nákaze. Francouzská vláda proto svým občanům nařídila, aby se přestali líbat na tváře, ačkoli je to pevně zakořeněno v jejich kultuře. Prezident Emmanuel Macron také zakázal dočasné shromažďování na veřejnosti.

 

"Je doporučováno minimalizování fyzického kontaktu," uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran pro portál Businessinsider. "To zahrnuje také polibky. Virus se šíří na našem území a my musíme zamezit jeho šíření."

 

 

Zakázání pověstného líbání zvažuje nyní také Švýcarsko a Itálie. I tam se jedná o běžnou "rutinu".

pb TN.cz