NEBEZPEČÍ V BEČVĚ

Další únik chemie do Bečvy: Nechoďte do vody, nekoupejte zvířata, varují úřady

Brabec Martina
Martina Brabec
Aktualizováno 20:45
2.12. 2020 10:27
Téma:

Do řeky Bečvy opět unikla neznámá látka a objevily se už první mrtvé ryby. Látka se prý objevila v místě, kde je výpusť, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov. Úřady vyzývají lidi, aby se k řece nepřibližovali. Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) ale tvrdí, že mrtvé ryby připluly odjinud.

"Ve středu 2. prosince došlo v místní části Juřinka k úniku dosud neznámé látky do řeky Bečvy a to z výpusti pod mostem na pravém břehu řeky, která vede z areálu bývalé Tesly Rožnov pod Radhoštěm," uvedla na webových stránkách radnice Valašského Meziříčí.

 

Na místě zasahoval Hasičský záchranný sbor Zlínského kraje, který provedl odběr vzorků. Odpoledne ale podle reportérky televize Nova Lucie Cochlarové začala na místo vytékat další látka.

 

"Po dohodě Vodoprávního úřadu OŽP Valašské Meziříčí s velitelem zásahu Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje se od středy 2. prosince důrazně nedoporučujeme veřejnosti až do odvolání vstup do řeky Bečvy, ani koupání zvířat či jakýkoliv odběr vody od mostu do místní části Juřinka směrem dále po toku řeky," uvedla radnice Valašského Meziříčí.

 

Podle ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) ryby připluly z jiného místa než bylo původně uváděno. "Mám informaci přímo do rybářů a oni tvrdí, že ty mrtvé ryby připluly z laguny v rámci firmy Energoaqua," řekl ministr pro TN.cz.

 

Jde podle něj již o čtvrtý únik ze stejného místa. "Je to opět kanál firmy Energoaqua. Padl již požadavek na úplné uzavření kanálu, žádá to například starosta Valašského Meziříčí. Rozhodnutí je ale na krajském úřadu Zlínského kraje," dodal Brabec.

 

Ministerstvo podle něj nemá pravomoc kanál krizově uzavřít. Podle Brabce je to právně složitá věc a do stejného kanálu odvádí odpad zhruba 15 firem.

 

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové se ale Brabec snaží odlákat pozornost veřejnosti tam, kam jeho séf Andrej Babiš (ANO) potřebuje. "Pane ministře Brabče, přiznejte si, že situaci nezvládáte a rezignujte. Potřebujeme ministra životního prostředí, ne ministra odvádění pozornosti," uvedl Pekarová.

 

Firmu Energoaqua viní také jednatel občanského sdružení ochránců přírody Milan Orálek. "Někomu je tady dost lhostejné, co nám rožnovská firma Energoaqua vypouští. Ti pachatelé jsou v podstatě beztrestní, já kdybych se naštval a ten kanál ucpal, to by byl fofr," řekl Orálek:

 

 

K prvnímu úniku došlo 20. září, kdy se v řece objevil kyanid. Zemřelo více než 30 tun ryb. Šlo o jednu z nejhorších ekologických havárií. Další látka do řeky unikla v říjnu, byla ale neškodná. Všechny události se staly ve stejné oblasti.

 

Vyšetřování úniku kyanidu do Bečvy ani po dvou měsících stále není u konce. Policie za to již sklidila kritiku, musí ale počkat na znalecký posudek.

 

 

Mezi podezřelými je i firma DEZA, která spadá do holdingu Agrofert. Ta se ohradila, že s únikem nemá nic společného.

 

Rybáři už do řeky začali dávat nové ryby:

Související témata:
TN.cz