Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

volby do zastupitelstva

V 19 obcích se konaly náhradní volby, někde chyběly kandidátky

V devatenácti českých obcích v sobotu lidé rozhodovali o složení svých zastupitelstev. V sedmnácti z nich se nekonalo hlasování loni v říjnu kvůli nedostatku kandidátů. A ve zbývajících dvou rozhodl o opakování voleb soud.

To, čím žila skoro celá republika loni v říjnu, si v sobotu zopakovali v devatenácti českých obcích - volí do obecních zastupitelstev. Na dvou místech lidé vybírají stejné kandidáty jako na podzim. Soudy tam nařídily volební repete. Ve zbývajících sedmnácti se hlasování opakuje kvůli říjnovému nedostatku kandidátů anebo nedodržení lhůty na podání kandidátky, příkladem jsou Němčovice na Rokycansku.

 

"Ono se nepovedlo poslat kandidátku, nějak se to opozdilo o pár hodin a tak jsme museli být se správcem," reagoval jeden z voličů.

 

A není se prý čemu divit, starosta, který tu obec řídí už čtyři volební období, vládne nejen obci, psímu útulku, ale třeba i restauraci. "Už jsem starší člověk a paměť mi tolik neslouží. Měl jsem všechno připraveno a pak jsem odjel na tábor, kde vařím," uvedl bývalý starosta Němčovic na Rokycansku Karel Ferschmann. Lidé mu to ale prý rádi odpustí, což dnes dokazovali i hojnou volební účastí.

 

Na rozdíl od říjnových voleb jsou tentokrát volební místnosti otevřené pouze jeden den. Nejvíc je jich ve Středočeském kraji. Třeba v jižních Čechách se dnes volilo pouze v Němčicích na Strakonicku. Během dopoledne tady zaznamenali až čtyřicetiprocentní volební účast.

 

"Řádné volby v říjnu se neuskutečnily, protože se nesestavila kandidátka a zkrátka nikdo nebyl ochoten dál dělat starostu," vysvětlil předseda volební komise v Němčicích Jiří Beneš. Teď tam proti sobě stojí dvě uskupení.

 

Voliče neodradilo ani husté sněžení, kvůli kterému správce čas od času musel poupravit přístupovou cestu.

 

Volební výsledky budou známé už zítra.

Michaela Králová/klma tn.cz / TV Nova