Tisková zpráva
Toto je tisková zpráva. Redakce TN.cz neovlivňuje jeho obsah.

Malé bazary se děsí novoroční změny zákona, v AAA AUTO bude výkup i prodej nadále bez problémů

aaa auto
Zdroj: oficiální zdroj
Téma:

Na trhu ojetých automobilů se můžete setkat s prodejci, kteří se při výkupu a prodeji dopouštějí nejrůznějších podvodů, triků a jiných nekalých praktik.

Běžně se objevují případy prodeje vozů, které mají nejasný původ, chyby v dokumentech, či nejasné vlastníky. Od prvního ledna 2015 vstupuje v platnost nový zákon, jehož cílem je trh ojetých vozidel pročistit a zvýšit jistotu kupujících i prodávajících. Vozidla, která nebudou mít dokumentaci v pořádku již nebude možné přihlásit. Pokud si tedy dobře neprověříte od koho vůz kupujete, a zda je k prodeji po právní stránce dobře připravený, riskujete, že s vozem nebudete moci vůbec jezdit. Řada malých bazarů již informovala, že opatření pro ně bude likvidační a odborníci očekávají, že bude u nich od prvního ledna pro zákazníky nastane řada administrativních komplikací.

Velcí seriozní prodejci, jako například AAA AUTO, nový zákon naopak vítají. „Podle našeho názoru v novém zákoně převažují pozitivní dopady, a to zejména pročištění trhu ojetých vozidel. Stejně tak se zvýší bezpečnost prodeje a nákupu ojetých vozů pro zákazníky. Trh se navíc rychle zbaví prodejců, kteří nebudou schopni opatření zákona plnit, což zcela jistě napomůže transparentnosti celého sektoru,“ říká generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Podle Topolové se AAA AUTO připravuje na razantní změnu zákona již řadu měsíců, a zavedlo taková opatření, aby zákazníci na výkupu i na prodeji nepocítili, a to ani o víkendu, kdy je sehnat ověřenou plnou moc prakticky nemožné. „Ve všedních dnech jsme připraveni zákazníky, kteří nebudou mít ověřenou plnou moc u sebe, dopravit vozy zákaznického servisu k jejímu ověření na nejbližší Czechpoint, k notáři nebo k advokátovi. Pokud bude víkend, a zákazník na výkupu s sebou nebude mít ověřenou plnou moc, vyzveme ho k jejímu dodání v nejbližším pracovním dnu. Pokud půjde o prodej vozu, zákazník bude v den prodeje odjíždět s vozidlem ihned po zaplacení jako dosud, s tím, že nám příslušný dokument, vyžadovaný zákonem, rovněž dodá nejbližší pracovní den,“ vysvětlila Topolová.

Na webu „áček“ jsou již v příslušné sekci na webu k dispozici ke stažení vzory plných mocí, které by si zákazníci měli nechat úředně ověřit ještě před návštěvou v autocentru. To jim umožní zrealizovat prodej či nákup vozu kdykoliv, ať už půjde o večerní hodiny nebo víkend.

„V současné fázi se soustřeďujeme zejména na osvětu, a zákazníky informujeme je o tom, že by si měli připravit ověřenou plnou moc dopředu, a to zejména pokud se chystají prodat či koupit vůz o víkendu. Příslušné formuláře jsou ke stažení na našich webových stránkách www.aaaauto.cz, zákazníci budou na novou povinnost upozorňováni operátory call centra při výběru vozu nebo při sjednávání schůzky na pobočce a rovněž při návštěvě našich poboček,“ zdůraznila Topolová.

Problémy se dají očekávat zejména pokud půjde při obchodu o vozy, u kterých bude prodávající a kupující z různých měst. I na to jsou ovšem v AAA AUTO připraveni: „Vozidla bude nutno na nového vlastníka vždy přihlašovat v místě původní registrace. Pokud si tedy koupíte vůz z Plzně například v Ostravě, budete si muset udělat výlet přes půl republiky – AAA AUTO má celorepublikovou síť 21 poboček, v každém kraji jsme minimálně v jednom městě. Proto pro zákazníky vždy vozidlo zaregistrujeme sami, ať už bude vůz pocházet z jakéhokoliv místa v České republice, aniž byste museli kamkoliv cestovat,“ dodala Topolová.
 

Související témata:
Komerční článek