Covid-19 u zvířat

Samice levharta v zoo začala kašlat. Vyšel jí pozitivní test na covid-19

Samice levharta sněžného NeeCee
Zdroj: Louisville Zoo
Pětiletá samice sněžného levharta NeeCee
michora
Zdeněk Michora, Kateřina Sejková
Aktualizováno 6:20
12.12. 2020 4:50
Téma:

V zoologické zahradě v americkém státe Kentucky vyšel pozitivní test na covid-19 pětileté samici levharta sněžného. Jedná se tak o vůbec prvního leoparda, u kterého byla tato nemoc zaznamenaná. Podle vedení zoo má suchý kašel. Mírné respirační problémy mají i další dva levharti, u těch však zoo na výsledky testů teprve čeká.

Chovatelé louisvillské zoo si všimli, že sněžní levharti mají suchý kašel a občas sípou. Nechali je proto otestovat. Pětileté samici NeeCee vyšel test pozitivně. Dva samci - Kimti a Meru - na výsledky teprve čekají.

 

NeeCee je vůbec prvním evidovaným levhartem sněžným s covidem-19. Po lvech, tygrech, kočkách, psech a norcích je to šestý zvířecí druh, u kterého se nemoc prokázala. V dubnu se nakazili v New Yorku čtyři tygři a tři lvi, letos na podzim byla infekce prokázána u tří tygrů v Tenessee a čtyř lvů ve Španělsku.

 

Levharti se pravděpodobně nakazili od jednoho z ošetřovatelů, přestože k nim chodil v ochranných pomůckách. Později se ukázalo, že byl na covid pozitivní, ale bez příznaků.

 

 

"Všechny tři kočky si vedou dobře s velmi mírnými příznaky, zoo nadále pečlivě sleduje jejich zdraví," uvedla Zoo Louisville v pátečním prohlášení.

 

Návštěvníci se podle vedení ZOO nakazit nemohli, neboť virus se ze zvířat na lidi přenáší minimálně a s levharty se nedostanou do přímého kontaktu. Preventivně však jejich výběh uzavřeli. Ostatní zvířata jsou prý zdravá a zoologická zahrada zůstává otevřená pro veřejnost.

Související témata:
TN.cz