mutace viru

V Anglii objevili novou variantu koronaviru. Odborníci se jí obávají

COVID-19 bez příznaků
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
15.12. 2020 6:50
Téma:

Experti odhalili novou variantu koronaviru, která se šíří v některých částech Anglie. Informoval o tom tamní ministr zdravotnictví Matt Hancock. Přestože se nového typu odborníci obávají, nyní nic nenasvědčuje tomu, že by způsobovala těžší průběh onemocnění.

Britští vědci ve spolupráci s odborníky ze Světové zdravotnické organizace (WHO) teď provádí jednotlivé studie. "V současné době jsme zaznamenali přes tisíc případů s touto formou koronaviru převážně na jihu Anglie,“ informoval Hancock.


Nic však nenasvědčuje tomu, že by tento typ zapříčinil u nakažených pacientů těžší průběh covidu-19. Podle ministra zdravotnictví by měla rovněž proti této variantě účinkovat vakcína. "Je třeba si dávat pozor. Nesmíme být ale hysteričtí,“ citovala BBC profesora Alana McNallyho z Birminghamské univerzity.

 


Podle lékaře Jeremyho Farrara je však situace vážná. "Výzkum musí i nadále pokračovat a my musíme učinit jednotlivé kroky pro to, abychom zůstali před virem,“ dodal.

 

Anglický ministr zdravotnictví Matt Hancock zároveň uvedl, že nová varianta covidu-19 mohla vzniknout v důsledku rychlejšího rozšíření na jihovýchodě Anglie.


Hlavním cílem odborníků je nyní studovat jednotlivé genetické změny viru a zjistit, jestli zásadním způsobem ovlivňují jeho chování. "Dokud neprovedeme důslednou analýzu, je předčasné dělat jakékoliv závěry o možných dopadech mutace viru,“ uzavřel profesor molekulární virologie Jonathan Ball z Nottinghamské univerzity.

 

Evropa se připravuje na Vánoce poznamenané koronavirem. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz