onemocnění

V Británii se objevily vzácné opičí neštovice, tvoří bolestivé puchýřky

Neštovice
Zdroj: Profimedia
Ilustrační obrázek
Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 7:30
Předevčírem 7:00
Téma:

Velká Británie hlásí dva případy nákazy opičími neštovicemi. Podle tamních zdravotních úřadů se ale lidé šíření nemoci, která způsobuje bolestivé puchýřky, obávat nemusí.

Vzácné opičí neštovice se objevily u dvou lidí ve Walesu. Oba dva pacienti jsou momentálně na pozorování v nemocnici. "Případy opičích neštovic jsou ve Velké Británii vzácnou událostí. Riziko pro širokou veřejnost je velmi nízké," uvedl Richard Firth z Institutu pro veřejné zdraví pro Mirror.

 

Nízké riziko potvrzuje také Státní zdravotní ústav (SZÚ), který taktéž považuje možnost šíření nemoci mezi lidmi za zanedbatelné. "Individuální riziko nákazy při kontaktu s nemocným závisí na charakteru a trvání kontaktu. Osoby v úzkém kontaktu s nemocným (rodinní příslušníci, bezprostřední sousedé v letadle, ošetřující zdravotníci) jsou bez preventivních opatření v mírném riziku nákazy," informuje SZÚ.

 

 

Opičí neštovice se v Anglii objevily už v roce 2018, kdy si nemoc přivezli dva lidé z Nigérie, třetím nakaženým byla zdravotnice, která nemocné ošetřovala.

 

Virus opičích neštovic je na člověka přenášen kousnutím, škrábnutím nebo přímým kontaktem s krví infikovaných zvířat, a to zejména hlodavců, ale také primátů. K šíření viru dochází i respirační cestou, tělními tekutinami infikovaných lidí a předměty kontaminovanými virem.

 

Inkubační doba je obvykle 6 až 16 dní, samotné onemocnění trvá 2 až 4 týdny. Lidé většinou onemocnění prodělají bez větší újmy. Projevy onemocnění jsou podobné pravým neštovicím. Patří mezi ně horečky, bolesti hlavy a zimnice, následně se na těle objevuje svědivá vyrážka. Vakcína proti opičím neštovicím neexistuje.

 

V Česku stoupá počet nakažených HIV. Podívejte se na reportáž televize Nova:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz