ekologická havárie

ÚNIK KYSELINY SÍROVÉ: Oblast uzavřeli kvůli ekologické havárii

Velkou ekologickou katastrofu řeší od neděle australský stát Queensland. Vykolejil tam a havaroval vlak s kyselinou sírovou. Vezl jí v cisternách 200 tisíc tun. Bezprostřední místo nehody je uzavřené a není jasné, jaké škody vylitá kyselina napáchala.

Vlak vezl v celkem 26 cisternových vagónech 200 000 litrů kyseliny sírové. Podle australských úřadů vykolejily úplně všechny vagóny - záběry z vrtulníku je ukazují ležící a seskupené vedle sebe. Nehoda se stala v neděli dopoledne nedaleko města Julia Creek v Queenslandu. Při nehodě se lehc e zranili tři lidé z posádky vlaku.

 

Australské úřady oblast uzavřely a kvůli nebezpečnému nákladu vytvořily kolem místa nehody dvoukilometrovou bezpečnostní zónu. Zatím není jasné, kolik kyseliny uniklo do okolní půdy a případně do spodních vod.

 

 

Celou situaci komplikuje i fakt, že oblast zasáhly povodně, které by také mohly být příčinou vykolejení vlaku. To teď také prošetřují úřady. Likvidace bezprostředních následků havárie potrvá nejméně týden. Oblast je stále uzavřená.

 

Místní obyvatele úřady uklidňují. Podle nich jsou hlavní vodní zdroje od havárie daleko a neměly by tak být kyselinou sírovou zasaženy.

tn.cz / gar