Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

hrozící nebezpečí

V Atlantiku rychle sílí hned tři hurikány, lidé se připravují na úder

Hurikán Florence z Mezinárodní vesmírné stanice - 6. 9. 2018
Zdroj: NASA, Ricky Arnold

V Atlantiku aktuálně běsní hned tři hurikány, v současné chvíli nejsilnější dosáhl druhé kategorie a podle meteorologů bude i nadále sílit, před dopadem na pobřeží Spojených států by mohl dosáhnout i nejsilnější kategorie. Lidé se připravují na záplavy a ničivý vítr. Podobná situace panuje i v pacifiku, kde zuří další tři silné bouře.

Lidé ve Spojených státech se opět připravují na příchod ničivých hurikánů. K východnímu pobřeží se blíží Florence, bouře zesílila na hurikán v neděli a i nadále má podle meteorologů amerického Národního centra pro hurikány (NHC) sílit.

 

Meteorologové varují před možnými záplavami a velmi silným deštěm i hluboko ve vnitrozemí. NHC také varuje před ničivým větrem. S blížící se bouří již lidé kvůli předchozím zkušenostem s hurikánem Matthew vykoupili například generátory.

 

V současné chvíli platí varování zejména pro plavce a surfaře, které mohou ohrožovat neobvykle silné proudy. Zatím není zcela jasné, kdy a kde přesně hurikán Florence udeří, přímo k pobřeží by se měl dostat už v pátek.

 

 

Další hurikán v oblasti nese jméno Isaac, ten by se měl pohybovat jižněji než Florence, v pátek a v sobotu by tak měl zasáhnout Malé Antily. "Isaac je malý hurikán a nejistota předpovědi je větší než obvykle," uvádí NHC.

 

Meteorologové také sledují hurikán Helene, ten se ale podle předpovědi bude zatím zdržovat v západní části oceánu.

 

Další tři bouřkové systémy jsou pak aktivní také v Pacifiku. Na Havaj se řítí hurikán Olivia, který by měl uděřit už v úterý. Směrem od pobřeží USA se pak pohybuje tropická bouře Paul.

 

 

Posledním aktivním systémem je tajfun Mangkhut, který velmi intenzivně sledují meteorologové, jelikož by měl dorazit k Filipínám.
 

klma TN.cz