situace pod kontrolou

V Austrálii hrozí vyhynutí až 113 druhům zvířat. Nejhorší požáry uhasil déšť

Muž zachraňuje koalu ze spáleného lesa v Austrálii
Zdroj: Profimedia
Hasič zachraňuje z požáru koalu
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 14. 2. 2020
Téma:

Po požárech v Austrálii potřebuje přes sto druhů zvířat pomoc. Plameny výrazně snížily jejich počty i domovy. V ohrožení jsou například koaly, klokani, ale také ptáci nebo plazi. Kromě požárů zemi zasáhly vydatné deště. I když napáchaly škody, podařilo se jim uhasit požáry v Novém Jižním Walesu.

Za poslední měsíce v Austrálii zemřelo přes jednu miliardu živočichů. Snížil se také počet jejich domovů nejméně o třicet procent. Nejhůře jsou na tom koaly, klokani, ptáci, ryby nebo plazi. Tyto druhy potřebují okamžitou pomoc a ochranu. 

 

Některá zvířata čelí bezprostřednímu riziku vyhynutí. "Mnoho druhů bylo považováno za bezpečné a neohrožené před požáry, ale nyní ztratily většinu svých domovů a mohou být ohrožené," citoval portál BBC tým expertů.

 

Zatím není jasné, jaký je konečný rozsah škod. "Přestože byla některá pozorování ohrožených zvířat na místech postižených ohněm povzbudivá, stále není bezpečný vstup do mnoha oblastí, aby bylo možné provést podrobnější hodnocení," vysvětlila ministryně životního prostředí Sussan Leyová. 

 

 

Pozitivní zprávy však mají hasiči. Díky dešťům se podařilo uhasit požáry v australském Novém Jižním Walesu, kde byla situace nejvážnější už od loňského září. "Po zničujícím období, během kterého hodně trpěli hasiči a obyvatelé, jsou všechny požáry v Novém Jižním Walesu potlačené," řekl komisař Rob Rogers. 

 

Silný déšť, který pomohl v hašení, však napáchal další škody. Připravil také o život pětasedmdesátiletého muže, který zemřel při záplavách. Podobné počasí bude v zemi pokračovat i v dalších dnech, uvedl BBC


Podívejte se na reportáž o švadlenách, které šijí kapsy pro klokany:

Související témata:
TN.cz