Vojenský převrat

V Barmě zemřelo při protestech 38 lidí, mezi obětmi je i mladý chlapec

Jan Houška
Jan Houška
3.3. 2021 23:05
Téma:

V Barmě pokračují hromadné protesty proti únorovému vojenskému puči. Při potyčkách s policií zemřelo ve středu 38 demonstrantů, uvedla zmocněnkyně OSN pro Myanmar Christine Schranerová Burgenerová.

Skupina pro lidská práva uvedla, že armáda během středečních demonstrací zabila nejméně 18 lidí, ale do konce dne tento počet prudce vzrostl, informuje Sky News.

 

Mezi posledními obětmi jsou také čtyři děti, včetně čtrnáctiletého chlapce, který byl zastřelen vojákem na projíždějícím konvoji vojenských vozidel v Myingyanu.

 

 

Bezpečnostní síly podle svědků použily v několika městech proti demonstrantům slzný plyn, gumové projektily, ale také ostré náboje ve snaze davy rozehnat.


V rámci zásahu zatkly bezpečnostní složky také stovky lidí, včetně novinářů. V sobotu bylo zadrženo nejméně osm novinářů, včetně Theina Zawa z agentury AP.

 


Vojenský převrat začal v Barmě 1. února, kdy vojenské jednotky pozatýkaly představitele vládní strany včele s šéfkou Aun Schan Su Ťij. Moc v zemi oficiálně převzal generál Min Aun Hlain.

Související témata:
Tiskové sdělení