volební průzkum

V boji o Hrad vede Zeman, jeho největším rivalem je Drahoš

Prezidentští kandidáti Jiří Drahoš a Miloš Zeman
Zdroj: Profimedia
Téma:

Prezidentské volby se nezadržitelně blíží, lidé budou moci volit 12. a 13. ledna 2018. O post hlavy státu se utká devět kandidátů, favoritem prvního kola je zatím Miloš Zeman, tomu na paty dýchá Jiří Drahoš. Na třetím místě se v průzkumu společnosti Sanep umístil překvapivě Mirek Topolánek, který do boje o Hrad vstoupil na poslední chvíli.

Už zanedlouho se bude konat druhá přímá volba prezidenta republiky České republiky. Volbu vyhlásil předseda Senátu na 12. a 13. ledna 2018, případné druhé kolo pak připadá na 26. a 27. ledna.

 

Volební kampaň kandidátů na českého prezidenta oficiálně začala koncem srpna. Teď už je v plném proudu a prezidentští kandidáti se rvou o každý hlas.

 

Podle aktuálního průzkumu společnosti Sanep by v současné chvíli vyhrál v hypotetickém prvním kole Miloš Zeman se ziskem 30,2 % voličských hlasů. Ten nachází podporu zejména u voličů KSČM, SPD, ČSSD, ale i hnutí ANO, Pirátů a mezi nevoliči.

 

Na druhém místě se s 23,6 % hlasů nachází Jiří Drahoš. Ten podle společnosti Sanep získává podporu zejména mezi voliči TOP 09, KDU-ČSL, ODS, STAN, ale i mezi voliči hnutí ANO napříč věkovým spektrem.

 

GALERIE: Volební průzkum pro první kolo prezidentských voleb

1
/
3
Zdroj: SANEP
Hypotetické výsledky prvního kola prezidentských voleb

 

Na třetím místě se drží expremiér Mirek Topolánek. Ten vstoupil do prezidentského klání na poslední chvíli, i tak si drží 16,8 % voličských hlasů. Topolánka by podle průzkumu volili zejména bývalí voliči ODS, i bývalí voliči TOP 09, podporu má i mezi voliči hnutí ANO. Na čtvrté příčce se ziskem 9,7 % hlasů se umístil Michal Horáček.

 

 

Z voličů, kteří jsou rozhodnutí jít k prezidentským volbám, mezi kandidáty váhá jen necelá pětina. Nerozhodnutí voliči nejvíce váhají mezi Pavlem Fisherem, o jeho podpoře uvažuje 21,7 % nerozhodnutých voličů.

 

Případnou podporu Jiřího Drahoše zvažuje 20,5 % váhajících, Mirka Topolínka pak 11,7 %. K případné volbě Michala Horáčka se podle průzkumu přiklání 11,2 % váhajících, o podpoře Zemana uvažuje 9,9 % nerozhodnutých.
 

klma TN.cz