Situace ve světě

V Brazílii nemají kam pohřbívat mrtvé, Trump si vyrazil bez roušky

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 6. 5. 2020
Téma:

Počet pacientů nakažených koronavirem se ve světě přibližuje k hranici tří milionů sedmi set padesáti tisíc. Přestože v řadě zemí nově nakažených ubývá, třeba v Brazílii je situace stále vážná. Úřady tam hlásí už téměř osm tisíc nakažených.

V Manaus, dvoumilionovém městě na severozápadě Brazílie, neví kam s mrtvými. Stovky těl pacientů, kteří prohráli svůj boj s koronavirem, pohřbívají zaměstnanci hřbitova s pomocí těžké techniky do hromadných hrobů.

 

Jen v tomto městě už onemocnění Covid-19 podlehlo okolo 500 lidí a starosta nedávno požádal světové lídry, včetně německé kancléřky Merkelové nebo prezidenta Donalda Trumpa, o pomoc.

 

 

"Manaus potřebuje přístroje na počítačovou tomografii, skenery, ventilátory a ochranné prostředky. Cokoliv, co by pomohlo zachránit lidské životy," žádal starost Manaus Arthur Virgilio Neto.

 

Počet nakažených stále rychle roste i v některých státech v USA, přesto chce prezident Donald Trump v horizontu několika týdnů rozpustit krizový tým odborníků. Plány o návratu k normálnímu životu oznámil šéf Bílého domu během exkurze v továrně na výrobu respirátorů.

 

Do fabriky, kde mají všichni zaměstnanci povinně zakrytá ústa a nos, dorazil bez roušky, za což si vysloužil kritiku. "Naše země vstoupila do druhé fáze bitvy - je jí velmi bezpečné a postupné znovuotevření. Kdo by si pomyslel, že tohle vůbec někdy řekneme?" prohlásil Trump.

 

 

Zpět do zajetých kolejí se život postupně vrací i v čínské provincii Chu-pej, odkud se pandemie koronaviru začala do světa šířit. Ve školních lavicích poprvé od vypuknutí epidemii zasedli žáci vyšších ročníků.

 

Studenti ve Wu-chanu se postupně vrací do škol:

TN.cz