Přívalový déšť

V Brazílii se kvůli podmáčené půdě zřítily dva domy! 5 mrtvých

Téma:

Nejméně pět lidí zemřelo poté, co se v brazilském Rio de Janeiru zřítily dvě budovy, stojící na podmáčené půdě. Země se v posledních dnech potýká se silnými bouřkami, které vedou k rozsáhlým povodním.

Přestože nejsilnější bouřka s přívalovým deštěm zasáhla oblast zvanou Muzema, kde lidé žijí v často provizorně postavených slumech, už v pondělí, podmáčená půda v místě zůstala. V pátek se zřítily dvě budovy, které měly čtyři a šest pater.

 

Nejméně pět lidí zemřelo a dalších devět se zranilo, 13 se navíc pohřešuje. Bilance proto může ještě narůstat. Příslušníci civilní obrany evakuovali obyvatele ze všech okolních budov. Úřady se obávají, že by mohly spadnout i další příbytky v ulici.

 

Vedení města uvedlo, že budovy, které se zřítily, byly postaveny nelegálně. Neměly povolení a navíc byly nestabilní, protože je neschválil žádný odborník. Starosta údajně žádal o demolici, ale soudní příkaz mu v tom zabránil. Informuje o tom agentura Enex.

 

 

Podobně bylo podle odhadu úřadů vybudováno dalších 60 domů. Čtvrť Muzema ovládají gangy, které používají mafiánské praktiky. Podle Enexu rozhodují o všem od přidělování pozemků přes ochranu komunity po distribuci elektřiny.

 

Brazílii a především hlavní město zasáhly v posledních dnech silné bouřky, které doprovázejí prudké přívalové deště. To vede k povodním a sesuvům půdy. Při záplavách podle nejnovějších údajů zemřelo už deset lidí, škod je nepočítaně.

epa TN.cz