Pandemie koronaviru

V Brazílii se situace rychle zhoršuje! V počtu mrtvých už předstihla Itálii

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 5. 6. 2020
Téma:

V Brazílii dramaticky přibývá obětí pandemie. Země už v počtu mrtvých předstihla Itálii. Jen během posledních 24 hodin tam zemřelo 1 437 pacientů. Celkově je v zemi 34 000 obětí, což je třetí nejvyšší počet na světě.

Stovky čerstvých hrobů natěsnaných vedle sebe a v nich těla lidí, kteří v posledních několika týdnech prohráli svůj boj s koronavirem. To je hřbitov v brazilském Sao Paulu.


Pro příbuzné obětí, které často umírají v naprosté izolaci na jednotkách intenzivní péče, je pohřeb jedinou možností, jak se se svými blízkými naposledy rozloučit. To je ale kvůli zdravotnímu riziku téměř nemožné.


"Pohřeb proběhl tak rychle. Nemohli jsme se ho dotknout, nebo vidět jeho obličej. Nemohli jsme dělat vůbec nic. Je to smutné,“ stýská si sestra jedné z obětí Vera Lucia Souza.

 


Jen v Sao Paulu v souvislosti s onemocněním Covid-19 zemřelo 4,5 tisíce pacientů. Příčina dalších čtyř tisíc úmrtí se prověřuje. Situace je stále kritická ve městě Manaus v Amazonii. Do nemocnic se dostane jen málokdo a většina nemocných tak umírá doma.


Situace je vážná i v Mexiku, které je druhou nejvíce zasaženou zemí Latinské Ameriky. Během jediného dne tam zemřelo přes 800 pacientů. Přesto se tamní prezident rozhodl zrušit řadu preventivních opatření.


"Příští týden máme v plánu obnovit turismus - je to potřeba,“ informoval mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.


Turistům se tento týden otevřela Itálie. Na sezónu se začínají ve velkém připravovat třeba Benátky. Start se ale moc nevydařil - ulice totiž kvůli bouři zatopila voda. Přesto do terénu vyrazili místní a na zaplaveném náměstí si pořizovali foto na památku.

ls TN.cz