Předávání pochodně

V Brazílii zastřelili při olympijském ceromiálu jaguára, maskota týmu

Téma:

Předávku štafety s olympijským ohněm měl zpestřit živý jaguár, který bude na olympiádě maskotem brazilského týmu. Šelma ale utekla a napadla jednoho z vojáků. Ceremoniál tak skončil jejím zastřelením.

Pochodeň s olympijským ohněm se předávala v brazilské zoo, kterou ve městě Manaus spravuje armáda. Pořadatelé se rozhodli slavnost ozvláštnit přítomností živého jaguára, který bude na olympiádě maskotem Brazilců.

 

Se samicí jménem Juma, která byla přivázaná na řetězu, se fotili vojáci i běžec s pochodní. Pak ji chtěli chovatelé převézt zpět do výběhu, ale šelma se vytrhla a utekla z klece. Ošetřovatelé na ni vystřelili čtyři uspávací šipky, látka ale nezapůsobila.

 

Podle svědků se pak Juma pokusila zaútočit na vojáka stojícího poblíž, a tak ji zastřelili. "Pokusili jsme se zvíře uspat, ale přestože ho šipka zasáhla, postupoval dále k vojákovi. Kvůli ochraně jeho i chovatelů jsme použili pistoli. Juma na místě zemřela," řekl plukovník Luiz Gustavo Evelyn.

 

 

GALERIE: Jaguár Juma, zastřelený při olympijském ceremoniálu

1
/
5
Zdroj: YouTube.com
Jaguar Juma - 1

 

Institut na ochranu Amazonie už zahájil vyšetřování. Vedení totiž uvedlo, že armádě nedalo povolení k účasti Jumy na ceremoniálu, ale jiné jaguáří samice Samby. Diskuzi ale vzbudila sama přítomnost šelmy na slavnosti.

 

"Udělali jsme chybu, když jsme dopustili, aby byla olympijská pochodeň, symbol míru a jednoty, vystavena po boku spoutaného divokého zvířete. Je to proti našemu přesvědčení a hodnotám," omluvil se místní olympijský výbor.

 

 

Kvůli zbytečné smrti vzácné šelmy zuří hlavně ochránci zvířat. Jaguár americký je považován za symbol Amazonie, zvíře ale postupně vymírá. Volně se vyskytuje pouze v jižní Americe a je téměř vyhuben.

 

"Kdy už se lidé poučí? Kdy přestanou mít zvrácenou potřebu dokazovat si svou sílu předváděním divokých zvířat?" ptá se organizace pro ochranu zvířat Animal Freedom Union. Podobný případ se totiž stal už minulý měsíc v zoo v Cincinnati, kde museli ošetřovatelé zastřelit gorilího samce.

epa TN.cz