brutální násilí

V brazilské věznici se střetly gangy. Zemřelo přes 50 vězňů

Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 30.7. 2019 21:40
Téma:

Brazilskou věznicí ve městě Altamira na severu Brazílie v pondělí otřásly nepokoje. Při střetu konkurenčních gangů zemřelo minimálně 52 trestanců. Některým z nich vězni usekli hlavu.

Nepokoje v brazilské věznici vypukly v pondělí ráno místního času, když vězni dostávali snídani. Nejvíce obětí zavinil požár, který vzbouřenci způsobili – hodně z nich se totiž udusilo. Ohněm chtěli znepřístupnit cestu policistům.

 

Podle zahraničních médií byla bitka mezi gangy velmi brutální. Šestnácti vězňům dokonce usekli hlavu. Podle Sky News úřady zatím potvrdily 52 obětí, ale může jich být ještě více, protože se zatím nepodařilo prohledat celou věznici.

 

 

Brutální vraždy v brazilských věznicích nejsou ojedinělé. V lednu 2017 zemřelo v rozmezí tří týdnů v několika  z nich téměř 150 vězňů. I tehdy šlo o střety dvou znepřátelených gangů, které měly zřejmě spor o kontrolu nad obchodem s drogami ve věznici.


Trestanci zadrželi dva dozorce jako rukojmí, které ale následně propustili. Nikdo ze zaměstnanců nebyl zraněn. Vězení, které má kapacitu 200 osob, zadržovalo v době nepokojů 311 věznů.

 

Brazílie je totiž v počtu vězňů na třetím místě s počtem 704 tisíc trestanců. Oficiálně má však místo pouze pro 416 tisíc z nich. Brazilský prezident Jair Bolsonaro už oznámil, že plánuje postavit další věznice.

Související témata:
TN.cz