FN Brno

V Brně se Covid-19 nakazili pacienti i zdravotníci, oddělení je uzavřené!

Věra Müllerová
Věra Müllerová
Publikováno 3. 6. 2020
Téma:

Ve Fakultní nemocnici Brno se Covidem-19 nakazilo sedm zdravotníků. Nemocnice musela uzavřít jedno lůžkové oddělení. Ostatní pacienty přesunula na jiná oddělení. Zařízení je jedním ze dvou, které se v Brně stará o pacienty s koronavirem.

Nákaza se objevila na klinice geriatrie, kde se léčí pacienti v pokročilém věku. Onemocněli čtyři lékaři, dvě sestry a jeden sanitář.

 

Všichni zdravotníci mají lehký průběh nemoci a teď jsou v domácí péči. Onemocnělo i šest pacientů, kteří se na oddělení léčili. Ti jsou teď v izolaci na Klinice infekčních chorob.


"Nákaza pravděpodobně přišla odněkud zvenčí a už se šířila pouze v rámci této nemocnice, nebo kliniky,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

 


Oddělení je teď uzavřené a čeká ho rozsáhlá dezinfekce. Pacienty, u kterých to zdravotní stav dovolil, poslali lékaři do domácí léčby. "U ostatních průběžně provádíme stěry. Už jsme u nich udělali dvakrát testy a dvakrát byly negativní,“ dodal Žára.


Nemocnice se kromě nově nakažených v současné době stará o pět dalších pacientů s koronavirem. S nemocným personálem bojovaly například nemocnice v Chebu, ve Znojmě nebo v Praze Na Bulovce. Nákaza zdravotníků v Pardubické nemocnici začátkem dubna zcela ochromila chod kardiologie.


"Máme nově 12 nakažených zdravotníků, z toho dva lékaře,“ řekla na začátku dubna mluvčí Nemocnice Pardubického kraje Kateřina Semrádová.

 


Pardubičtí záchranáři museli pacienty se srdečními problémy vozit až do sousedního kraje - do Fakultní nemocnice Hradec Králové.


Podle lékařů se zdravotnická zařízení musí připravit na to, že podobné situace nastanou i v budoucnu. Je proto důležité, aby měly nemocnice pro tyto případy připravený postup a mohly ihned reagovat.

ls TN.cz