ohrožení cestujících

V Budapešti museli dvakrát uzavřít letiště. Drony ohrožovaly letadla

Dron
Zdroj: Profimedia
Hana Mikulková
Hana Mikulková
Aktualizováno 7:12
17.10. 2019 6:57
Téma:

Drony opakovaně vletěly do vzdušeného prostoru budapešťského mezinárodního letiště Ference Liszta. Nebezpečná situace ovlivnila 21 letů, které musely být odloženy.

Dva drony se pohybovaly v prostorách letiště Ference Liszta. "Vletěly do různých částí letiště, přiblížily se k přistávací dráze i k řídící věži," uvedl web portfolio.hu. Kvůli dronům musela být letecká doprava okamžitě přerušena. V pondělí uzavřeli letiště na 23 minut a v úterý na hodinu.

 

Drony jsou pro letadla velice nebezpečné, takže se řízení letového provozu muselo přesvědčit, že bezpečnost startujících a přistávajících letadel není ohrožena. Uzavření letiště ovlivnilo 21 letů, pět letadel v Budapešti nemohlo kvůli uzavření přistát.

 

 

K ohrožení letadel drony podle řízení leteckého provozu HungaroControl dochází stále častěji: "V roce 2016 jsme nezaznamenali ani jediný podobný případ, v roce 2017 byly tři takové případy a loni jich bylo třináct. HungaroControl popsalo i velmi nebezpečný příklad - kapitán přistávajícího letadla řekl, že se dron objevil jen asi 60 metrů pod letadlem.
 

TN.cz