Anonymní hrozba

V centru Klinika anonym nahlásil bombu. Aktivisté ji museli opustit

Bomba na Klinice
Zdroj: facebook.com

Policie zasahovala v centru Klinika kvůli nahlášené bombě. Pak předala budovu oprávněnému vlastníkovi, státu.

Policie dnes předala budovu, v níž provozovalo činnost sociální centrum Klinika, oprávněnému vlastníkovi. Tím je Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté, kteří budovu využívali bez nájemní smlouvy, museli Kliniku opustit kvůli nahlášené bombě.

 

"Nedlouho před šestnáctou hodinou nám oznámilo několikero médií, že jim neznámá osoba zaslala do redakce email. Ten obsahoval výhrůžku o uložení nástražných výbušných systémů v jedné z budov v Jeseniově ulici a na přilehlém prostranství," uvedl policejní mluvčí Tomáš Hulan.

 

Na místě zasahovali policisté i hasiči. Provedli pyrotechnickou prohlídku jak budovy, tak přilehlého okolí. Pyrotechnická prohlídka pak trvala několik hodin a měla negativní výsledek.

 

Evakuace sociálního centra nebyla nutná, lidé ji dobrovolně sami opustili. "K zákroku, který fakticky trval pouhých několik málo minut, byli využiti policisté speciální pořádkové jednotky. Ti nejprve vytlačili dav od dveří budovy a následně tento vchod střežili. A to až do doby, kdy si vlastník nemovitosti budovu zajistil a z místa odešel," dodal Hulan.

 

 

Lidé s opuštěním centra nesouhlasí.  Desítky aktivistů skandují v okolí budovy hesla Hanba státu nebo Klinika žije, boj pokračuje. 

 

 

Po pisateli výhrůžného emailu policisté pátrají, neboť se tímto jednáním mohl dopustit trestného činu šíření poplašné zprávy.

 

Centrum Klinika zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a provozovali sociální centrum bez povolení. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru pořádají přednášky, promítání a koncerty. Centrum také spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky.

 

has