Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

zahraniční zaměstnanci

V Česku chybějí lékaři! Nemocnice jsou závislé na práci cizinců

Dítě u lékaře
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Čeští lékaři odcházejí ve velkém za lepšími podmínkami do zahraničí a tuzemské nemocnice jsou tak stále více závislé na práci lékařů - cizinců. Česká lékařská komora (ČLK) uvádí, že v roce 2014 pracovalo v České republice z celkového počtu 38 tisíc lékařů na tři tisíce cizinců.

Česká lékařská komora (ČLK) upozorňuje na to, že stále více tuzemských lékařů odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Nemocnicím zoufale schází personál a pomoc tak stále více hledají u lékařů s cizí státní příslušností.

 

Odborníci zároveň upozorňují na to, že klesá i počet absolventů medicíny. Mezi lety 1985 a 2014 klesl ve všeobecném lékařství počet absolventů medicíny ze 1461 na 982. Zájem o studium je přitom vysoký, v roce 2014 se na zdravotnické školy přihlásilo přes 14 tisíc lidí.

 

 

Situace v České republice je alarmující, varuje ČLK, která dokonce vyzvala vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Návrh přitom počítá kromě jiného se zvyšováním platů o deset procent každý rok.

 

Podle dat z roku 2014 pracovalo v České republice asi tři tisíce lékařů - cizinců. Nejčastěji se přitom o práci u nás ucházeli Slováci. Celkem v zemi pracovalo na 38 tisíc lékařů.

ČTK/ lud TN.cz