Další výpadek

V Česku chybí další důležitý lék! Užívají ho novorozenci

Vigantol
Zdroj: Getty Images, oficiální zdroj
Téma:

Poté, co Česko řešilo výpadek léku Digoxin, který se užívá na srdce, chybí další lék, a to Vigantol. Ten používají miminka jako zdroj vitaminu D. Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv by mohly být dodávky obnoveny v květnu.

Lékárny se potýkají s dalším výpadkem léků, a to konkrétně Vigantolu, který používají miminka pro doplnění vitaminu D. Jelikož se lék používá po celé Evropě, nebude mít problém jen Česká republika, informoval Radiožurnál.

 

K výpadku došlo kvůli problémům se stabilitou roztoku po přestěhování výroby. SÚKL momentálně řeší, jak Vigantol zajistit. 

 

 

"Domnívám se, že určitě bude otázkou, že se bude muset odněkud dovézt. Ale vzhledem k tomu, že to postihuje celou Evropu, tak bude otázkou, odkud se povede dovézt a jestli jsou někde takové zásoby, které by mohli postrádat a mohli by nám je poskytnout," řekla Radiožurnálu jeho ředitelka Irena Storová.

 

Na začátku ledna v Česku chyběl zase důležitý lék Digoxin, který užívají pacienti na srdce. V lékárnách chyběl už od 10. prosince. Minulý týden lékárny ohlásily, že už jsou léky opět na pultech.

reg TN.cz