Koronavirus

"Tajný" přehled lůžek pro pacienty s Covid-19 odhalen! Volných zbývá 1273

Pacient v nemocnici. Ilustrační foto
Zdroj: Mediafax
Pacient v nemocnici. Ilustrační foto
Jan Houška
Jan Houška
21.9. 2020 10:36
Téma:

Data o volných kapacitách lůžek pro pacienty s nemocí Covid-19 jsou konečně veřejná. Neziskové organizaci Hlídač státu se podařilo data z celé republiky shromáždit a zveřejnit. Často k nim neměly přístup ani jednotlivé nemocnice, záchranky anebo lékaři navzájem. Podle zveřejněných čísel není volných kapacit zrovna nadbytek.

Celková data o lůžkové dostupnosti dlouhodobě ministerstvo zdravotnictví tajilo, mnohdy o jejich stavu nevěděli ani samotné nemocnice a lékaři. Tyto informace jsou ale v současné době, kdy v Česku prudce stoupá počet nakažených nemocí Covid-19, důležité.

 

V pondělí bylo v Česku volných 957 ARO a JIP lůžek z celkového počtu 3872, což je 24 %. Standardních lůžek je volných 7129 z celkových 23 436, tedy 30,42 %. Pro pacienty s Covid-19 je aktuálně volných 1273 lůžek.

 

 

“Záchranky tato data mají teprve od pondělí, doktoři na JIP je stále nemají a místa pro pacienty obvolávají telefony. A velké nemocnice covid-pacienty odmítají, i když mají volná místa,” informuje portál Hlídač státu. Na jeho stránkách se lze podívat i na volné kapacity přímo po jednotlivých nemocnicích v celé republice.

 

Přehled volných lůžek v Česku k 21.9.2020

GALERIE: Hlídač státu zveřejnil data o volných lůžkách pro pacienty s Covid-19

1
/
5
Zdroj: hlidacstatu.cz
"Tajný" přehled volných lůžek pro pacienty s Covid-19 - 1

 

V nemocnicích leží 503 pacientů. Přes pět stovek nakažených je ve špitálech teprve podruhé za celou epidemii Covid-19. Z hospitalizovaných je 87 na umělé plicní ventilaci nebo mimotělní podpoře životních funkcí. To je násobně víc než před měsícem.

 

“Fakultní nemocnice Brno hlásí ve srovnání se srpnem zhruba čtyřnásobný počet covidových pacientů,“ potvrdil mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

 

 

Lůžka ubývají i ve velkých pražských nemocnicích. Podle Deníku N někde odmítají hospitalizovat pacienty s těžším průběhem onemocnění z menších okresních nemocnic, kde nemají specializovaná infekční lůžka. “Bohužel nám Ústřední vojenská nemocnice i Nemocnice Na Bulovce odmítly infekční pacienty převzít s tím, že mají plno,“ řekl jeden z lékařů.

 

 

Česká republika se minulý týden stala nejhorší zemí v počtu nakažených na milion obyvatel v celé Evropě. V průběhu soboty se koronavirus prokázal u 2046 lidí, jde o víkendový rekord. S nemocí Covid-19 momentálně bojuje 24 032 pacientů, v celkovém součtu se nakazilo už přes 49 tisíc lidí.

 

Ministr Adam Vojtěch rezignoval na své tiskové konferenci. Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz