nedostatek zaměstnanců

V Česku chybí strážníci! V menších obcích museli městskou policii zrušit

Jan Socha
Jan Socha, Filip Pultar
Publikováno 19. 8. 2019
Téma:

V České republice chybějí strážníci. Problém s jejich nedostatkem je v menších obcích i ve velkých městech. V menších obcích si musejí strážníky půjčovat, nebo městskou policii ruší úplně. Problém je, že strážníci musí mít maturitu a víc než polovina uchazečů neprojde přijímacím řízením. Nepomohlo prý ani snížení věkové hranice z jednadvaceti na osmnáct let.

Dohlížejí na veřejný pořádek, rozdávají pokuty, chytají zloděje - do práce strážníka se ale lidé nehrnou. Ve městech jich chybějí desítky. Jen v Praze schází do ideálního počtu 363 strážníků, tedy zhruba 15 procent.

 

"Tento stav trvá už několik let, snažíme se přilákat nové zaměstnance, snažíme se přijít se zajímavými benefity i platem," řekla mluvčí Městské policie Praha Irena Seifertová. Nabízí 39 tisíc měsíčně a náborový příspěvek 100 tisíc korun. Většina uchazečů prý pohoří na psychotestech, náročné jsou ale i fyzické testy.

 

"Od začátku letošního roku se hlásilo 800 uchazečů, bohužel úspěšných je 20 procent," uvedla Seifertová. Stejný problém mají i v Brně. "Nám chybí 57 strážníků, což je setrvalý stav od roku 2016," řekla mluvčí brněnské městské policie Tereza Kadrnožková.

 

Podobná situace je i v Ostravě. "Co se týká tabulkového počtu, máme 710 strážníků a chybí nám obsadit 85 pozic," řekl mluvčí strážníků Michal Beneš. Nepomohlo prý ani snížení věkové hranice pro přijetí strážníka na 18 let, v Ostravě mají jen dva takové zaměstnance.

 

 

Malý zájem si ekonomové vysvětlují i situací na trhu práce. "Městská policie není tak atraktivní zaměstnání, aby při stávajících platech byl o tu profesi takový zájem," řekl ekonom Lukáš Kovanda.

 

Ještě větší problém je v menších obcích. Kromě nízkého zájmu bojují radnice často také s financemi. Třeba ve Smečně na Kladensku měli před lety čtyři strážníky, dnes už obec hlídá jen jeden. "Jsou to většinou lokality, kde je vyšší kriminalita a více patologické jevy," popsala starostka Smečna Pavla Štrobachová.

 

Řada měst a obcí si tak najímá na několik hodin v týdnu strážníky z okolí. "Je to dáno platovým ohodnocením, podmínkami jejich práce, zvýšenou náročností jejich práce," dodala Štrobachová. Kvůli tomu se proto některá města rozhodla městskou policii zrušit úplně - například Bukovany na Sokolovsku.

 

 

Jedním z míst, kde své strážníky nemají, je Úpice na Trutnovsku. Pořádek ve městě pomáhají udržovat strážníci z Trutnova. Od listopadu tam sice chystají vlastní služebnu, sehnat lidi ochotné nosit uniformy se jim ale zatím nepodařilo. "Bude jeden velitel a čtyři strážníci, budou sloužit po dvou ve směnách, ale ne celých 24 hodin," řekl Petr Hron, starosta Úpice.

 

Zatímco novou služebnu už má starosta připravenou, s lidmi je to horší. Zatím má jen velitele, na 4 strážníky proběhlo neúspěšné výběrové řízení. "Přihlásil se jen jeden a toho jsme nemohli vzít, má nedostatečnou kvalifikaci, nedostatečné vzdělání," popsal Hron.

mik TN.cz