Rozsáhlá analýza

V Česku chybí zdravotníci, ajťáci i učitelé. Úředníků je naopak moc

Práce
Zdroj: Thinkstockphotos
Téma:

Na českém pracovním trhu nejvíce scházejí zdravotníci, naopak úředníků nebo lidí zaměstnaných v pohostinství máme na rozdávání. Vyplývá to z velké analýzy personální agentury Adecco.

Obsáhlý padesátistránkový dokument uvádí, že v Česku nejvíce chybí Inženýři a jiní techničtí profesionálové, zdravotníci (lékaři, zdravotní sestry i porodní asistentky), ajťáci a učitelé.

 

Na opačném konci pomyslného žebříčku jsou pracovníci v pohostinství a gastronomii, úředníci a administrativní pracovníci, projektoví manažeři, arcjitekti a projektanti. Těch je naopak na našem pracovním trhu podle Adecca velký přebytek.

 

"Klíčovými otázkami, co se týče Čechů a dovedností, jsou odliv mozků a zapojení vysokoškoláků do aktivit rozvíjejících dovednosti k budování kariéry," píší personalisté.

 

 

Velkou výzvou pro podniky i zaměstnance je v poslední době takzvaný nesoulad dovedností - tedy to, že zájemci o práci často umí něco jiného, než zaměstnavatelé potřebují.

 

"Toto se stalo hlavní výzvou střední a východní Evropy, která ovlivňuje všechny vrstvy společnosti od produktivity a účinnosti podniků až po současnou a budoucí spokojenost mládeže," vypočítává Adecco.

 

 

Přesto jsou na tom Češi velmi dobře - a to nejen v porovnání s okolními státy. "Česká republika vede s nejvyššími výsledky napříč celou EU v celoživotním vzdělávání, programech odborného vzdělávání. Dále má nejsilnější výsledky ve vyšším středoškolském vzdělávání, s účastí a dosaženým vzděláním dosahujícím nejvyšších pozic v žebříčcích obecně napříč Evropou," píše se v analýze.

 

Pusťte si reportáž o situaci na trhu práce:

 

pez TN.cz