Dopad koronaviru

V Česku drasticky ubylo turistů! Největší ránu dostala Praha

Karlův most
Zdroj: Getty Images
Prázdný Karlův most v Praze
Lucie Staničková
Lucie Staničková
7.8. 2020 15:06
Téma:

Tvrdou ránu dostal v letošním roce turismus v Česku. Pandemie koronaviru cestování, výlety a dovolené nemilosrdně zničila. Téměř kompletní útlum zaznamenal cestovní ruch v Praze, kde počet hostů ve druhém čtvrtletí klesl o 94 %, v celém Česku se pak snížil o 83 %.

"V Česku se od dubna do června ubytovalo 988 tisíc lidí, což meziročně představuje snížení o 82,9 %. Oproti stejnému období loňského roku to bylo pokles o 4,8 milionů hostů,“ uvádí na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

 

Výrazně se snížil počet ubytovaných cizinců, a to o téměř 96 %. Domácích hostů ubylo o více než dvě třetiny.

 

 

"Cestovní ruch v České republice byl ve druhém čtvrtletí roku knokautován a zbyly z něj jen trosky. Ubytovací zařízení fungovala v podstatě jen pro domácí klientelu a cizince z okolních států. Lidé mimo Evropu k nám prakticky úplně přestali jezdit,“ tvrdí ekonom Štěpán Křeček.

 

Nejpostiženější je v tomto ohledu Praha, která má velkou koncentraci hotelů zaměřených právě na zahraniční návštěvníky. Hlavní město zaznamenalo propad turistů o 94 %. V metropoli se tak ubytovalo ve druhém čtvrtletí pouze 138 tisíc cestovatelů.

 

Vedle Prahy se aktuální vývoj silně dotkl také Karlovarského kraje. Tam došlo k poklesu o více než milion "prospaných" nocí. Propad však postihl plošně všechny kraje.

 

 

Podle Křečka pocházelo nejvíce ubytovaných cizinců v Česku z Německa, pak ze Slovenska a také Polska. "V první desítce nejčastěji ubytovaných turistů najdeme pouze Evropany. Lidé z jiných kontinentů k nám prakticky přestali jezdit,“ poznamenal.

 

Koronavirová krize se nevyhnula ani lázním. Ve druhém čtvrtletí měla lázeňská ubytovací zařízení podle ČSÚ jen čtvrtinovou návštěvnost. Jejich služby využilo 57 tisíc hostů, z toho většina byla z Česka.


Praha soupeří s Brnem, které město přiláká více turistů. Další informace se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz