nízká proočkovanost

V pohraničí očkování vázne! Podívejte se, jak je na tom váš region. MAPA

Proočkovanost v ČR
Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR, Getty Images
Ilustrační snímek
Monika Bílková
Monika Bílková
20.7. 2021 16:43
Téma:

Proočkovanost lidí nad 60 let proti covidu je v České republice nejnižší v pohraničních oblastech. Přesně to vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která na svém twitterovém účtu v pondělí sdílel ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Vysvětlení může být podle ministerstva několik.

Na svém twitterovém účtu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) v pondělí zveřejnil data ÚZIS. Z nich je patrné, že lidí naočkovaných proti koronaviru ve věku nad 60 let je v České republice nejméně v pohraničních regionech.

 

Mezi kraje s nejnižší proočkovaností patří Moravskoslezský, Zlínský, a také Plzeňský kraj. Podle tiskové mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriely Štepanyové v tom může hrát roli víc faktorů.

 

 

"V pohraničních oblastech je obecně menší infrastruktura a lidé běžně dojíždějí za prací a službami do větších měst. Stejně tak musí dojíždět do očkovacích míst. Nižší proočkovanost v pohraničí se týká ale i mladších skupin obyvatel. Důvodem v tomhle případě může být fakt, že hodně lidí pracuje za hranicemi a očkování podstoupili tam," domnívá se Štepanyová.

 

Ministerstvo zdravotnictví už podle Štepanyové pracuje na řešení. Ve hře je prý několik možností.

 

"Jednou z nich jsou mobilní očkovací týmy, protože si uvědomujeme, že například u seniorů je právě vzdálenost překážkou. Musíme očkování těmto lidem maximálně přiblížit. Proto jsme krajům poskytli potřebná data, aby se mohly zaměřit na ty oblasti, kde je proočkovanost nejnižší, a vyslat mobilní jednotky," uvedla Štepanyová.

 

 

Mobilní očkovací centra ale nejsou jediným způsobem, jak chce ministerstvo očkování lidem přiblížit. V úvahu dále připadá třeba organizovaný svoz lidí do očkovacích center, která se nachází ve větších městech.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz