Kam se podělo?

V Česku je hrozně málo uhlí, lidé na něj čekají i měsíc!

Téma:

Přísloví sůl nad zlato by se letos mohlo změnit spíše na uhlí nad zlato. Ačkoli je Česko důlní velmocí, není čím topit. Distributoři mají prázdné sklady a domácnosti čekají na dodávku topiva klidně i měsíc. Na uhlí se dokonce vypisují pořadníky a kdo si neobjednal s předstihem, nebude mít čím topit.

Doly situaci omlouvají vysokou poptávkou na začátku topné sezóny, distributoři ale mluví o triku na vládu, aby zrušila těžební limity.


V situaci jako je Michal Tlapák z Petrovic nedaleko Ústí nad Labem. jsou teď tisíce domácností v zemi. Sklepy jim zejí prázdnotou. Aby měli čím topit, jezdí si pro zbytky uhlí alespoň s kbelíky.


Ani prodejci uhlí na tom nejsou o moc lépe. Prázdné sklady by teď klidně mohli pronajímat. Kdo z nich dostane kamion uhlí jednou za dva týdny, je šťastlivec.


Už několik týdnů se na uhlí dělají pořadníky. Jenže čekací doby se neustále prodlužují. Teď už si počkáte klidně i měsíc. Seznam zákazníků, kteří čekají na uhlí do ekologických kotlů už teď má u jednoho prodejce 13 listů A4. A každým dnem přibývají další zájemci.


Podle důlních společností, které dodávají uhlí do celé republiky, může za jeho nedostatek vysoká poptávka kvůli dotacím na ekologické kotle.


Kvůli nedostatku začalo uhlí i pomalu zdražovat. Zatím přibližně o 3 koruny na metrák.

Související témata:
pez, Martin Kočárek TN.cz