Tisková konference

Nemůžeme šetřit na nákupu léků, přiznal Babiš chyby při objednávkách

Jan Houška
Jan Houška
Aktualizováno 12:43
26.2. 2021 5:30
Téma:

Premiér Andrej Babiš (ANO) navštívil v pátek Thomayerovu nemocnici, která má jako první v Česku k dispozici lék bamlanivimab pro léčbu covidu-19. Ve čtvrtek ho už dostala první pacientka. Podle ředitele nemocnice se jedná o průlom v léčbě.

Premiér Babiš od 7 hodin ráno jednal s vedením Thomayerovy nemocnice. Ta ve čtvrtek jako první zdravotní ústav v zemi obdržela první dávku tohoto léku. "Jsem rád, že první dodávka léku dorazila a byla aplikována. Kromě bamlanivimabu jsme objednali i další," uvedl stručně Babiš.

 

"Protilátka předchází těžkému průběhu covidu. Včera dostala první paciantka, riziková, tento lék a doufáme, že jí to pomůže," uvedla přednostka plicní kliniky Martina Vašáková. Babiš ji doplnil s tím, že lidské zdraví je nevyčíslitelné. Zdůvodnil tím boj za získání léku bamlanivimab, který stojí 25 tisíc korun. "Musíme dělat všechno proto, abychom ochránili lidské životy."

 

"Podařilo se nám ho získat za tři týdny. Včera jsme dostali 500 ampulek. Hodinu se pacient sleduje a pak jde domů. Pacientka, která ho dostala, šla domů zcela bez problémů. Je to průlom v léčbě covidu, protože zasahuje přímo ten virus a má velice dobré účinky. Všechno ale samozřejmě ukáže čas," prohlásil na páteční tiskové konferenci ředitel nemocnice Zdeněk Beneš.

 

"V březnu jsme měli nábidku na 10,5 tisíce dávek, ministerstvo rozhodnutím Klinické skupiny objednalo jen 2,5 tisíce dávek. Myslím, že to je chyba. Podobné to bylo s Regeneronem, kde jsme měli možnost nakoupit 20 tisíc dávek. Takže si myslím, že v tomto směru by Klinická skupina ministerstva  měla slyšet i na odborné znalosti lidí přímo z jednotek intenzivní péče. Pokud jsme vydali 15 miliard na roušky a respirátory, tak si dovolím říct, že nemáme šetřit na těchto látkách, které jsou aplikvané už všude ve světě," přiznal dílčí chyby Babiš.

 

 

Podle premiéra Andreje Babiše se Česká republika díky schválení léku bamlanivimab Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) zařadila mezi prvních 12 zemí světa, kde je tento lék k dispozici. Ten by měl pomáhat především pacientům s těžkým průběhem covidu-19.

 

Bamlanivimab funguje na principu monoklonálních protilátek, které napadají vir přímo. Podporu protilátkovým lékům vyjádřil v minulosti také bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

V Thomayerově nemocnici dostal první pacient lék proti covidu-19:

 

Přípravek jako první schválil americký Úřad pro kontrolu léčiv. Česká republika mimo jiné jedná také o nákupu léku od firmy Regeneron.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz