žebříček zdravotníků

V Česku je nadprůměrný počet lékařů. Máme jich víc než USA nebo Británie

Lékařské vyšetření
Zdroj: Thinkstockphotos
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 10. 11. 2019
Téma:

Nedostatek lékařů je téma, které se v Česku řeší už dlouhá léta. V porovnání s ostatními nejrozvinutějšími zeměmi světa jsme na tom však dobře - podle žebříčku máme nadprůměrný počet doktorů. Dopadli jsme lépe než Spojené státy, Velká Británie a mnoho dalších států. Počet zdravotních sester je u nás ale naopak podprůměrný.

Podle údajů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která sdružuje ekonomicky nejrozvinutější státy na světě, vychází v Česku na tisíc obyvatel 3,7 doktorů. Zdá se to možná málo, v porovnání s ostatními zeměmi jsme na tom ale překvapivě dobře. Máme dokonce víc lékařů než Spojené státy, Velká Británie nebo Francie.

 

Průměr celé OECD je 3,5, jsme tedy lehce nadprůměrní. Z našich sousedů nás poráží Německo s 4,3 doktory na tisíc obyvatel a Rakousko s 5,2. Rakušané se v žebříčku umístili opravdu vysoko - obsadili druhé místo. Na prvním je Řecko se 6,1 lékaři na tisíc obyvatel.

 

Podívejte se na graf, který ukazuje, kolik lékařů a sester na tisíc obyvatel mají vybrané země OECD:

 

U Řecka jsou ale data silně nadhodnocená. Zahrnují totiž všechny doktory s licencí k výkonu lékařské péče. U ostatních států se jedná pouze o praktikující doktory, kteří se aktivně věnují léčení lidí.

 

Naši další sousedi - Slovensko a Polsko - jsou na tom podle žebříčku hůř než my. Slováci mají lékařů jen o trochu méně, Poláci se ale umístili velmi nízko. Mají pouze 2,4 doktorů na tisíc obyvatel. Ze zemí OECD je na tom nejhůř Turecko, které má 1,9 lékařů.

 

 

 

Co se týká počtu zdravotních sester, jsou mezi zeměmi OECD daleko větší rozdíly než u lékařů. Nejméně jich má opět Turecko, a to pouze 2,1 na tisíc obyvatel. Ve Švýcarsku, které se v řebříčku umístilo nejvýše, jich je 17,2.

 

Česko se se svými 8,1 pohybuje lehce pod průměrem OECD, který činí 8,8 sester na tisíc obyvatel. Máme jich však víc než většina našich sousedních států. V Rakousku na tisíc obyvatel vychází 6,9 sester, na Slovensku 5,7 a v Polsku pouze 5,1. Německo se ale se svými 12,9 umístilo daleko lépe než my.

TN.cz