Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.5. 2016 18:36
smrtící riziko

Nová droga zabíjí skoro všechny! Objevila se už i v Česku!

Diskotéka
Zdroj: Profimedia
Taneční klub. Ilustrační foto.

MDAI, sparkle nebo mindy – to jsou názvy nové drogy, která ohrožuje její uživatele. Vědci se dříve domnívali, že droga není nebezpečná v takové míře, aby mohla zabíjet. Nyní došli k novému zjištění. Až 90% jejich uživatelů může opravdu zabít.

Tomáš Páleníček, vedoucí lékařů z Národního ústavu duševního zdraví, varuje před touto drogou. Samotné užití MDAI může být téměř v 90% smrtelné a s kombinací s dalšími návykovými látkami je její účinnost mnohem silnější.

 


Droga je pro mnoho lidí velkou neznámou, a proto si nejsou vědomi o jejích smrtelných účincích. Pro uživatele této drogy má slabé účinky, proto je láká užít velké množství nebo ji zkombinovat s dalšími drogami. MDAI je spojována s večírky a akcemi, kde se pohybuje větší množství lidí.

 


Vedoucí psycholog PhDr. Ivan Douda z poradenské kliniky Drop In, sdělil webu tn.cz, že nikdo neví, kolik množství drogy se v Česku vyskytuje. „Má podobné účinky jako extáze, ale její účinky jsou mnohem nebezpečnější,“ řekl. Prozradil, že nových ilegálních drog je na trhu nespočet a objevují se téměř pravidelně. Samotná droga MDAI může být distribuována v podobě tablet nebo lisovaného prášku.

 


Vědci drogu testovali na potkanech, které umístili do společné klece. Chtěli tak simulovat prostředí tanečních klubů, kde je velká koncentrace lidí. K jejich překvapení dávka, která by neměla být smrtelná, zabila 90 procent zvířat.

KaS TN.cz
Reklama