Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.2. 2015 16:00
aplikace Pozemky i domy bez majitelů

Nejste milionáři? V seznamech jsou tisíce nemovitostí bez majitele!

Nové pozemky
Zdroj: tn.cz/ google Maps

V Česku jsou stále desetitisíce pozemků i staveb bez majitele! Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zveřejnil seznam o neznámých či nedostatečně identifikovaných vlastnících nemovitostí a několik tisíc nových jich tam přibylo. Nemáte na něco z toho nárok i vy?

Stále v Česku existuje 183 851 záznamů o neznámých a nedostatečně identifikovaných vlastnících nemovitostí. V soupisu je 66 tisíc osob, téměř 80 tisíc pozemků, 3,2 tisíc staveb, mezi nimiž je například 154 rodinných domů, 9 bytových domů či 830 garáží.

 

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových zatím od prvního zveřejnění seznamu na začátku loňského roku, prošetřil 13 925 položek. "Konkrétního vlastníka se podařilo dohledat u 483 položek, u více než 2,2 tisíc podal úřad podnět k zahájení dědického řízení," uvádí úřad v tiskové zprávě.

 

Ačkoliv se na Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových velké množství lidí, většina z nich nárok na majetek nemá. "Zhruba v devadesáti procentech případech se nejedná o příbuzné, ale o osoby se stejným příjmením. Doložit své příbuzenství nějakým dokladem je tedy schopno jen přibližně deset procent z nich. Navíc i přes úspěšnou identifikaci vlastníka mnoho občanů posléze zvažuje, zda se jim v některých případech vyplatí svůj nárok uplatňovat," uvádí úřad.

 

Pokud jste v seznamu našli svoje jméno, postupujte podle pokynů popsaných zde.

 

Načítá se ...
 

 

 

Zajímavostí je, že v seznamech neznámých vlastníků se objevila i velice zajímavá jména. Jedná se například o profesora z Harvardu či příbuzní prvního československého prezidenta Tomáše Garigue Masaryka.

 

 

Václav Mostecký po komunistckém puči v únoru 1948 opustil Československou a společně s rodinou emigroval do USA, kde působil jako profesor práv i na prestižním Harvardu! Jeho manželka Iva byla dcerou brigádního Josefa Ereta. Rodina Mosteckých má dva zemědělské pozemky o rozloze 0,4 hektaru u Strmilova na Jindřichohradecku.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin: 

 

V seznamech se na Hodonínsku pak objevují jména - Margita Masaryková a Anna Masaryková. Úřad se domnívá, že jde nějakým způsobem o příbuzné prvního československého prezidenta Tomáše Garigue Masaryka.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Exkluzivní bydlení: Pár žije ve školním autobusu z devadesátek

GALERIE: Dům zpěvačky Beyoncé. Podívejte se, v jakém žije luxusu!

TN.cz / hmr
Reklama