osobní obrana

V Česku může mít zbraň téměř každý. Stačí splnit jednu podmínku

Josef Svoboda
Josef Svoboda
Publikováno 2. 1. 2020
Téma:

Češi si mohou legálně pořídit řadu zbraní na osobní obranu a naše zákony patří mezi nejliberálnější v celé Evropě. Pro běžné obranné prostředky stačí dovršení osmnácti let věku. Lidé, kteří se ozbrojí, by ale měli vědět, co je to přiměřená obrana.

V Německu kvůli noži v kapse snadno skončíte za mřížemi, u nás můžete nosit klidně mačetu za pasem. Povolené jsou sečné i bodné zbraně nebo boxery. České zákony dávají lidem svobodu ve výběru zbraní, a přesto patříme mezi nejbezpečnější země v Evropě.

 

Nejprodávanější jsou pepřové spreje, které u nás patří do běžné výbavy dámské kabelky. V Británii je to zakázaná zbraň, ve Francii ho můžete mít jen doma v šuplíku. Kromě pepřových sprejů si mohou Češi bez problémů pořídit třeba elektrický paralyzér.

 

Například taser, který dokáže paralyzovat útočníka na dálku, má ale jen policie a patří u nás mezi zakázané zbraně. Čím dál oblíbenější je v Česku i taktické obranné pero - kromě psaní s ním rozbijete sklo, nebo bodnete útočníka do citlivého místa.

 

 

Obušek je u nás prodejný od osmnácti let, ale kupující by měl vědět, v jakém případě ho může použít. "Obrana musí být přiměřená vedenému útoku," vysvětlil advokát Tomáš Čermák. Se zbraní není možné například napadnout člověka, který útok ukončil a nikoho už neohrožuje, nebo prchá třeba z místa krádeže.

 

Nejdiskutovanější jsou v poslední době plynové zbraně - prodejné jsou od osmnácti let, ale nesprávným použitím riskuje majitel velké nepříjemnosti. Plynová pistole je na první pohled k nerozeznání od ostré a majitel by měl vědět, že ji nesmí na veřejnosti ani ukazovat.

Související témata:
TN.cz