ŠÍŘENÍ NÁKAZY

Česko má 16 úmrtí na Covid-19. První obětí mezi zdravotníky je sestra z Thomayerovy nemocnice

Policie vyšetřuje úmrtí v Říčanech. Kvůli koronaviru zasahuje v ochranných oblecích - 5
Zdroj: AKTU.cz
Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 29. 3. 2020
Téma:

Úřady potvrdily další úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem, celkem jich je v Česku 16. Mezi obětmi je první zdravotník, sestra z Thomayerovy nemocnice. Počet nakažených stoupl v noci na pondělí na 2817. V Itálii zaznamenali 756 nových úmrtí, celkem je tu 97 tisíc pacientů a přes 10 tisíc mrtvých. Španělsko má 78 tisíc nakažených, z toho 6606 zemřelo.

Hlavní události

- Počet nakažených koronavirem v Česku je 2817, 16 infikovaných zemřelo. 11 pacientů se z nemoci vyléčilo, testům se podrobilo 40 700 lidí

- První oběť si nemoc vyžádala mezi českými zdravotníky. Podlehla jí zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice

- Kvůli situaci v domově seniorů v Břevnici žádá kraj Vysočina o pomoc armády

- České dráhy přistupují k výraznému omezení vlaků

- Hygienici ukončí dnes o půlnoci mimořádné opatření na Olomoucku, Litovel, Uničov a Červenka se opět otevřou světu

- Koronavirem se nakazil pražský biskup Herbst, kardinál Duka je proto v domácí karanténě

- Ministryně financí chce moratorium na splácení hypoték a úběrů a zrušit daň z nabytí nemovitosti. Chce také zrušit daňové odpočty u hypoték

- V Itálii přibylo 756 obětí koronaviru a celkem je tu . ve Španělsku 624.

- V USA zemřelo ani ne roční dítě, které mělo pozitivní test na koronavirus. Úřady případ vyšetřují. Celkem je tu 123 tisc nemocných

- Celosvětově se nakazilo více než 677 tisíc lidí, nemoci podlehlo přes 31 tisíc pacientů. Počet vyléčených přesáhl 146 tisíc

 

Itálie a Španělsko hlásí nová úmrtí, v Rakousku počet nově nakažených klesá:

 

Zdravotní sestra z pražské Thomayerovy nemocnice se v neděli stala první obětí koronaviru mezi českými zdravotníky. Žena zemřela doma a podle Aktu.cz si rodina nepřeje uvádět žádné další informace.

 

V domově pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku je nakažených 20 z 22 klientů a deset zaměstnanců, uvedla ředitelka zařízení. "Na základě rozhodnutí Krajské hygienické stanice Jihlava byla v Domově se zvláštním režimem Břevnice od dnešního dne na nezbytně nutnou dobu nařízena karanténa. S ohledem na skutečnosti, které tuto situaci doprovází, bylo vedení Kraje Vysočina nuceno požádat dnes dopoledne Ministerstvo obrany, respektive náčelního generálního štábu Aleše Opatu, o nasazení sil a prostředků Armády České republiky. Na reakci se čeká," sdělilo v tiskové zprávě vedení domova. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

Kvůli menšímu vytížení přistupují České dráhy a objednavatelé dopravy, tedy krajské úřady, k dalšímu výraznému omezení vlaků. K těm, které již dopravu omezily, se od pondělí přidají Plzeňský a Jihočeský kraj. Omezení přibudou v Královéhradeckém a Olomouckém kraji. Více najdete v tomto článku na TN.cz.

 

Dění kolem koronaviru jsme sledovali online:

On-line reportáž

Koronavirus v Česku a ve světě

22:54

V Česku je podle nejnovějších údajů ministerstva zdravotnictví 2 805 nakažených.

22:38

Od pondělí budou v Moskvě platit přísnější opatření. Obyvatelé budou moci vyjít z domu jen v případě zdravotních potíží, nakoupit v nejbližším obchodě nebo vyvenčit psa ve vzdálenosti do 100 metrů od jejich domu.

22:26

V USA je v současnosti 133 924 nakažených, 2 352 lidí nemoci podlehlo.

 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) připravuje balíček ekonomických opatření, které mají pomoci lidem zvládat krizi spojenou s epidemií koronaviru. Ve středu vládě navrhne půlroční moratorium na splácení hypoték a úvěrů. Chce také nakopnout trh s bydlením prostřednictvím zrušení daně z nabytí nemovitosti. Výpadek v rozpočtu navrhuje srovnat zrušením daňových odpočtů u hypoték.

 

"Hygienici právě rozhodli, že neprodlouží platnost mimořádného opatření při epidemii na Litovelsku a Uničovsku. Neznamená to ale, že máme vyhráno, naopak, jsme teprve na začátku boje s koronavirem," uvedl olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Mimořádné opatření hygienici vyhlásili 16. března, platí 14 dní. Skončilo by tak o půlnoci z neděle na pondělí. Olomoucko je přitom zřejmě nejzasaženějším okresem, k neděli hlásí 184 nakažených.

 


Za sobotu hygienici vyhodnotili něco přes 4000 testů a odhalili dalších 262 případů nákazy. Úřady potvrdily další dvě úmrtí, celkem je obětí 13. Mezi vážně nemocnými pacienty je i pražský biskup Karel Herbst. Do karantény proto zamířil arcibiskup Dominik Duka a někteří další jeho kolegové.


V USA už je více než 123 tisíc nemocných. Smrt miminka nakaženého koronavirem oznámil stát Illinois. "Dosud nebylo zaznamenáno úmrtí dítěte spojené s Covidem-19. Rozběhlo se vyšetřování, které určí příčinu smrti," informoval ředitel Illinoiského úřadu veřejného zdraví (IDPH) Ngozi Ezike. Více si přečtěte v tomto článku na TN.cz.

 

 

Ministerstvo zdravotnictví stanovilo výjimky ze zákazu přítomnosti třetích osob při porodu ve zdravotnickém zařízení. Výjimku budou nově tvořit osoby blízké, nezbytné pro zvládnutí porodu rodičkou se závažným duševním onemocněním nebo z důvodu jazykové bariéry.


Prezident Miloš Zeman v sobotu odmítl podnět na vyhlášení plošné amnestie ve spojitosti s výskytem koronaviru. "Prezident republiky tento podnět odmítl, protože je narozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem plošné amnestie. Kromě toho tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci," vysvětlil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

 

 

V uzavřené oblasti kolem Litovle, Uničova a Červenky na Olomoucku se v sobotu zvýšil počet nákaz na 109 případů. V Litovli narostl o 20 na celkem 72 nemocných a v Uničově o sedm na 37, uvedl Olomoucký kraj.
 

Podívejte se na reportáž televize Nova:

Související témata:
TN.cz