očkování proti koronaviru

V Česku přibývá očkovacích center. Vakcinace ale stále drhne

Simona Šimková
Simona Šimková
6.4. 2021 21:58
Téma:

Od úterý měla být Česká republika podle premiéra Andreje Babiše (ANO) připravená očkovat 100 tisíc lidí denně. Jenže stále není dostatek vakcín a za pondělí tak bylo naočkovaných pouze 8256 lidí. Od rána se v úterý začalo očkovat ve velkokapacitních centrech ve Vsetíně, Kroměříži a v Praze.

"Náš hlavní cíl je, abychom mohli 6. dubna naběhnout na kapacitu 100 tisíc vakcín naočkovaných denně,“ řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Takové vyhlídky měl předseda vlády přesně před měsícem. Kapacita by sice byla, ale očkování drhne. Během Velikonočního pondělí bylo naočkováno jen něco málo přes 8000 lidí.


V dubnu má do České republiky dorazit celkem 1 560 000 dávek. Tento týden jich přijde od firem Pfizer/BioNTech a Moderna 359 880. Polovina ze 4000 praktických lékařů, kteří jsou připraveni očkovat, ale na vakcíny marně čeká. Na očkování u nich zase čeká více než 400 tisíc lidí.

 


"Každý den máme x dotazů, kdy už budeme mít vakcíny. My jsme měli před třemi nedělemi 100 dávek a od té doby zase čekáme,“ stěžuje se praktik Igor Karen.


Přitom míst, kde se očkuje, je v České republice stále více, celkem 226. A rostou i velkokapacitní očkovací centra. Jedno spustilo provoz ve vsetínské sportovní hale, další pak v Kroměříži. Od úterního rána se očkuje také v Kongresovém centru v Praze. V každém z těchto nově otevřených center mohou naočkovat až 1000 lidí denně.


Kvůli nedostatku vakcín se ale k takovému číslu prý zatím ani nepřibližují. Brzy se má také zprovoznit očkovací centrum v pražské hale O2 Universum. Lékaři by tam za plného provozu měli být schopni naočkovat až 7000 lidí denně.


Jak vypadá velkokapacitní centrum v Praze: Skládá se z pěti pracovišť. Podívejte se na reportáž TV Nova:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

ls TN.cz