Alimenty

V Česku se často neplatí výživné. Ročně jde o tisíce případů

Jitka Fárová
Jitka Fárová
Publikováno 26. 9. 2020
Téma:

Druhým nejčastějším trestným činem u nás, který řeší policisté, je neplacení výživného. Ročně jde o tisíce případů. Výše dluhů dosahuje několika miliard korun. Ve srovnání s jinými státy Evropy jde o rekordní číslo.

177 tisíc je částka, kterou dluží 45letý muž z Chomutovska. Už tři roky, podle policie, neplatí výživné na své dva syny. "V případě odsouzení by mohl být potrestán odnětím svobody až na jeden rok,“ řekla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

 

Tento případ není jediný. Policie a následně i soudy musejí ročně řešit tisíce podobných případů. Za poslední dva roky bylo odsouzeno přes pět tisíc rodičů kvůli tomu, že neplatí alimenty. V roce 2013 jich bylo dokonce přes 11 tisíc.

 

 

Podle odborníků ale počty neplatičů rozhodně neklesají. Na policii se totiž obrátí jenom každý druhý rodič.

 

"Častěji se obrací na organizace, které jim pomohou se získáním peněz toho dluhu na tom výživném,“ vysvětlila Dagmar Vogtová z programu Vaše výživné.

 

Podle statistik je u nás asi 200 tisíc rozvedených rodin. V porovnání s ostatními zeměmi je Česká republika, co se týká dluhů na výživném, rekordmanem. Před čtyřmi lety čítaly dluhy na alimentech asi 13 miliard korun a letos to může být podobné.

 

 

"Já si myslím, že ta částka bude minimálně stejná, protože nám k tomu ještě přispěly důsledky té pandemie, které se mohou projevit až v následujícím roce,“ uvedl prezident Exekutorské komory Vladimír Plášil.

 

Od ledna 2014 je promlčecí lhůta u neplacení výživného pouze tříletá. Pomoci by mohl nový zákon o náhradním výživném. Pokud ho vláda schválí, mohl by začít platit od poloviny příštího roku.

jh TN.cz