Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

novinky na trhu

V Česku se chystá velká mléčná revoluce: Změní se ceny i kvalita!

Začíná boj o ceny mléka a mléčných výrobků. Čeští zemědělci totiž nejsou spokojeni s výkupní cenou mléka a chtějí to řešit tak, že si po vzoru Němců postaví vlastní mlékárnu. Už dokonce jednají se zahraničními partnery. Některé mlékárny by tak přišly o své dodavatele, ale podle ministerstva zemědělství by to spotřebitelům mohlo přinést kvalitnější výrobky.

Sýry, jogurty a jiné mléčné výrobky - to všechno by prý podle některých odborníků mohlo být v budoucnu kvalitnější. Tuzemští zemědělci se totiž rozhodli, že si pořídí vlastní mlékárnu.

 

"Vidíme, že by bylo dobré, kdyby se nám to podařilo do roku 2020 zrealizovat. Měli bychom představu, že by ta mlékárna měla minimálně zpracovávat milion litrů mléka denně," vysvětlil Oldřich Žďárský z odbytového družstva.

 

Farmářům se nelíbí výkupní cena mléka, aktuálně ji vykupují zhruba za sedm korun. "My jsme dneska v současné době v situaci, kdy je cena mléka v České republice nejnižší ze všech zemí Evrpské unie a pro české zemědělce je tahle situace už dále neakceptovatelná," varuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

 

 

Farmáři chtějí fabriku na zpracování mléka postavit třeba za pomoci zahraničního investora. Inspirovali se v Německu a v Nizozemí. Jejich plán vítá ministerstvo zemědělství i někteří experti.

 

"Spotřebitel bude mít v tomto případě jasnou a stoprocentní záruku, že jde o českou potravinu, která je vyrobena v českém zpracovatelském závodě," myslí si analytik Petr Havel.

 

V Česku je teď zhruba 43 mlékáren. Pokud by plán zemědělců vyšel, některé z nich by mohlo mléko chybět. Ty největší z toho ale strach nemají.

 

"Zemědělci mají furt podezření, že je okrádáme, to je úplný nesmysl. Nepovažuji to za rozumné rozhodnutí," kritizuje naopak nápad generální ředitel Madety Milan Teplý.

Lucie Heřmanská/ lud TN.cz