návrat k normálu

V Česku se po dlouhé odmlce opět rozezní sirény, upozorňují hasiči

Sirény
Zdroj: Thinkstockphotos
Martin Klícha
Martin Klícha
Publikováno 1. 6. 2020
Téma:

V době nouzového stavu se sirény netestovaly, aby se zbytečně nešířila panika. Hasiči v pondělí upozornili, že v červnu proběhne pravidelná zkouška sirén v běžném režimu.

První středa v měsíci znamená obvykle zkoušku sirén, které se vždy rozezní v poledne a po dobu 140 sekund vydávají nekolísavý zkušební tón. Nebezpečí by bylo ohlašováno kolísavým tónem.

 

V posledních měsících ale sirény mlčely, důvodem bylo vyhlášení nouzového stavu. Vysvětlení bylo jednoduché, úřady nechtěly, aby došlo ke zbytečnému šíření paniky.

 

Česko se nyní vrací do normálních kolejí i v tomto směru. "V červnu proběhne zkouška sirén v běžném režimu! A to ve středu 3. června od 12:00," informovali hasiči Plzeňského kraje.

 

 

Sirény už se odmlčely několikrát i v minulosti, příkladem jsou povodně před jedenácti a sedmi lety nebo také v roce 2010, kdy Česko navštívili prezidenti USA a Ruska.

 

Kromě dvou zmíněných tónů mohou sirény vydávat ještě jeden, kterým se svolávají jednotky požární ochrany. "Požární poplach je vyhlašován rotační sirénou přerušovaným signálem (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund trvalý tón) po dobu jedné minuty anebo v případě elektronické sirény napodobením tónu trubky "HÓ-ŘÍ, HÓ-ŘÍ" také po dobu jedné minuty," vysvětlili hasiči.

TN.cz