Bleší invaze

Blechy začaly hojně napadat Čechy a chemie nezabírá!

Téma:

Mírná letošní zima má na svědomí masivní rozmnožení blech, a to na celém území naší republiky. S blechami se podle některých veterinářů potýká až každé druhé zvíře, které jejich ordinace navštíví. Nejhorší na celé situaci je, že blechy jsou rezistentní vůči většině hubících prostředků a je tedy ohromně těžké se jich účinně zbavit.

Nejhorší byla podle veterinářů situace na podzim loňského roku. "Lidé, kteří se blech pokoušeli zbavit neodborně, pak v tomto boji pokračovali i v zimě a blechy tak přežily až do jara," vysvětluje jeden z možných důvodů přemnožení těchto parazitů Petr Staňa z veterinární ordinace Vetpark v Ostravě.

 

Dalšími důvody jsou nejen podle něj i loňská a předloňská zima a především pak zvýšená tolerance blech k antiparazitálním přípravkům, které jsou na trhu už delší dobu. Blechy si za tu dobu stihly na dosud užívaných preparátech vytvořit rezistenci, a je tak daleko obtížnější se jich zbavit.

 

 

Podle Michaela Mazocha z olomoucké veteriny se právě kvůli odolnosti parazitů často děje, že lidé musí své mazlíčky přivést do ordinace několikrát, protože na první pokus se zkrátka nepodaří blechy zahubit. Přípravků je pak nutné použít více, což samozřejmě značně zatěžuje peněženky majitelů.

 

Na trhu se tak objevují nové tablety, které se sice velice dobře osvědčily, ale jsou výrazně cenově náročnější. Jedna dávka vyjde na 200 – 300 korun a aplikace se musí opakovat každý měsíc. Podle veterinářů nicméně majitelé psů a koček pochopili, že tato investice se jim vyplatí a pro tyto výrobky se vracejí, často jen z preventivních důvodů.

 

Podle veterinářů z kliniky v pražských Holešovicích může za současné řádění blech také fakt, že lidé svá zvířata často chrání pomocí obojků, které účinkují zároveň proti blechám a klíšťatům. A když pak v zimě hrozba klíšťat není, obojky prostě přestanou používat. Jenže to je chyba, blechy totiž mohou přežít i v zimě, schované třeba v obydlích. A nechráněná zvířata jsou pro parazity snadným terčem.

 

 

Veterináři také radí, že pokud si jednou přivedete domů psa s blechami, měli byste také věnovat pozornost vašemu bytu. Nejenže tak zamezíte tomu, aby váš pes blechy znovu chytl, ale ochráníte taky sebe. Blechy si totiž nevybírají.

 

Jediným možným řešením je v takovém případě tzv. sanace, neboli likvidace dospělých blech, kukel a vajíček z prostředí, kde pes žije. K tomu se používají chemické prostředky, které parazity zlikvidují, ale pomůže také časté luxování a praní povlaků, na kterých zvíře leží.

 

mom TN.cz