koronavirus

Česko očkuje proti covidu přednostně seniory, jinde na to jdou úplně jinak!

Téma:

Zatímco většina zemí očkuje v první řadě seniory, některé státy volí opačnou strategii. Například Indonésie primárně podává vakcínu lidem v produktivním věku. Ačkoliv by taková cesta mohla znamenat rychlejší oživení ekonomiky, v Česku by pravděpodobně možná nebyla.

"Je přednější starat se o to, aby byly nejprve ochráněny rizikové skupiny, aby tady nebylo tolik úmrtí a rizikových případů a ta ekonomická stránka by měla být až na druhém místě," uvedl imunolog Václav Hořejší.

 

Podle expertů přednostní očkování mladších ročníků dává smysl pouze v zemích, které mají menší počet starších či chronicky nemocných lidí, jako jsou právě ty v jihovýchodní Asii. S prioritní vakcinací rizikových skupin souhlasí i politici.

 

"V těchto kategoriích je vysoké riziko, že pacient zemře a je obrovská spotřeba akutních lůžek, ventilátorů a specializované péče o nemocné," vysvětlil poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

 

"Je dobře, že očkování začíná u těchto skupin. Pro ně je to mimořádně náročné období právě psychicky, proto si myslím, že to pořadí je nastaveno správně," řekl poslanec Martin Kupka (ODS).

 

Očkovací strategie jednotlivých zemí se ale neliší jen podle toho, které skupiny obyvatel přijdou na řadu mezi prvními, ale i podle toho, které profese. Většinou mají přednost zdravotníci - a to i v Česku. Například ve Zlínském kraji v pondělí dostal vakcínu třeba i primář z tamní krajské nemocnice Zdeněk Coufal.

 

 

"Lidé říkají, že po té druhé injekci občas nějaké příznaky chřipkové bývají. Já po očkování problémy nemívám, tak neočekávám, že by to mělo být nějaké drama," popsal Coufal.

 

Očkování se v regionu týká asi 170 pracovníků v nemocnicích spravovaných Zlínským krajem.

Lucie Hlubučková / klma TN.cz