Neplatné svatby?

V Česku slouží falešný kněz, varovala sestra! Je to jinak

Ivo Rynda - 1
Zdroj: facebook
Ivo Rynda byl znovu přijat do církve, už ale ne jako kněz
Téma:

V Praze působí kněz, který nemá právo oddávat, sloužit mše ani třeba naslouchat zpovědím. Ivo Rynda sám zažádal o vystoupení z církve, poté se navrátil zpět. To ale neznamená, že může znovu vykonávat kněžskou činnost.

Na facebooku Ivo Ryndy se to jen hemží fotkami, kde zapaluje svíce k různým církevním svátkům a vypadá to, že dokonce slouží mše. K tomu ale nemá od pražské arcidiecéze povolení, jak upozornila sestra Angelika.

 

"Veřejně se prezentuje jako kněz (užívá kněžského oděvu apod.) a patrně i slouží liturgii (soudě např. podle fotografií na jeho facebookovém profilu)," popsala. Vysvětlení, proč nemůže Rynda vystupovat jako kněz, pak nabídlo arcibiskupství.

 

Rynda byl v roce 1996 vysvěcen na kněze, o šest let později ale zažádal o vystoupení z katolické církve, čemuž arcibiskup vyhověl. "Byl tedy vůči němu deklarován trest exkomunikace, do něhož samotným vystoupením z církve upadl," uvedl mluvčí pražského arcibiskupství Stanislav Zeman.

 

GALERIE: Případ 'falešného kněze' Ivo Ryndy

1
/
7
Zdroj: facebook
Ivo Rynda - 1

 

Na začátku roku 2014 se ale Rynda rozhodl do církve vrátit, což mu znovu arcibiskup Dominik Duka povolil. To ale neznamená, že by znovu mohl vykonávat kněžskou činnost. Jako kněz se ale například v soukromí oblékat může.

 

 

Pokud tedy Rynda po roce 2003 někoho například oddal, manželství sice není neplatné, ale z hlediska církve neúplné. Kromě církevního sňatku totiž musí snoubenci absolvovat i ten civilní a dostat úřední potvrzení.

 

Rynda se brání, že byl před čtyřmi lety samotným arcibiskupem přijat zpět do církve jako kněz pražské arcidiecéze. V rozhodnutí byl prý jako kněz dokonce titulován, proto ho překvapuje, že by jím nebyl. Připustil však, že neslouží v žádné konkrétní farnosti.

 

 

Duku prý požádal, aby mu písemně potvrdil, že může znovu sloužit, dosud ale nedostal žádnou odpověď. "Veřejně svátosti nevysluhuji. Ve své soukromé kapli však mši svatou samozřejmě sloužím, neboť alespoň modlitbou a postem mohu sloužit Bohu, Církvi, a lidem," píše Rynda v oficiálním prohlášení.

 

Veškeré mše, které vykonává, prý slouží jen soukromě, maximálně pro několik přátel. Žádnou jinou kněžskou činnost prý nevykonává.

epa TN.cz