KORONAVIRUS

V Česku ubývá svateb, ale i rozvodů! Lidé ušetřili více než miliardu korun

Roman Dolejský
Roman Dolejský
Publikováno 11. 9. 2020
Téma:

Skoro o polovinu méně sňatků uzavřeli Češi v první půlce letošního roku. Zároveň se ale snížil i počet rozvodů. Na vině je hlavně koronavirus.

Podle aktuálních čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ) uzavřeli letos Češi za prvních šest měsíců asi 13,4 tisíce sňatků, což je asi o 9600 méně než ve stejném období loni.


“K nižšímu počtu sňatků přispěly zejména měsíce březen a duben, v jejichž průběhu byla možnost uzavření manželství silně omezena epidemiologickými opatřeními. Březnových sňatků bylo jen 631, což představuje nejnižší měsíční počet sňatků za více než stoletou historii České republiky,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.

 

 

Ten spočítal, že svatební salony a další firmy a podnikatelé či OSVČ, které vydělávají na organizaci svatebních obřadů, přišli letos v prvním pololetí kvůli koronaviru o 1,23 miliardy korun.
“Loni činila průměrná konečná cena za svatbu v České republice 123 478 korun, jak plyne z šetření svatebního blogu svatbona.cz, realizovaném na vzorku 5 879 respondentů. Po zahrnutí letošní průměrné inflace v prvním pololetí, čítající 3,4 procenta, Češi v průměru od ledna do června utráceli za svatbu necelých 127 700 korun,“ doplnil Kovanda.

Anketa

Které roční období je nejlepší na svatbu?

Hlasovalo 36 lidí.

Nárůst počtů svateb lze podle Kovandy očekávat nejspíš až příští rok. “Řada snoubenců hraje na jistotu a svatbu překládá právě až na rok 2021. Zmíněný zhruba 1,2miliardový výpadek, který letos v prvním pololetí branže pocítí, se tak z velké části vykompenzuje až příští rok,“ uvedl. Do té doby některé firmy z branže, které nemají dostatečně našetřeno, zřejmě nepřežijí.


V důsledku koronaviru klesl také počet rozvodů, byť v procentuálním vyjádření ne tak výrazně jako počet sňatků. “Rozvodů bylo od ledna do června 10,2 tisíce, meziročně o 2,3 tisíce méně. Důvodem je i omezení činnosti soudů v době nouzové stavu, takže nelze vyloučit, že se nižší počet rozvodů kompenzuje jejich výraznějším početním navýšením v druhé polovině letoška či příští rok,“ uzavřel Kovanda.
 

Související témata:
TN.cz